WizTree 3 - en to da_DK translation catalogue (151 entries)

en: Scanning...
da_DK: Søger...

en: Folders
da_DK: Mapper

en: Files
da_DK: Filer

en: Dumping file
da_DK: Eksportere fil

en: Files in
da_DK: Filer i

en: File in
da_DK: Fil i

en: Selected Files
da_DK: Valgte filer

en: Total Size
da_DK: Samlet størrelse

en: You are about to open
da_DK: Du er ved at åbne

en: Command Prompt windows - are you sure?
da_DK: Kommandoprompt vinduer - er du sikker?

en: Explorer windows - are you sure?
da_DK: Explorer windows - er du sikker?

en: files - are you sure?
da_DK: filer - er du sikker?

note: FileName := FDir; 2 = select directory
en: Select Folder
da_DK: Vælg mappe

note: YMMV
en: Select
da_DK: Vælg

en: File not found
da_DK: Filen blev ikke fundet

en: Error
da_DK: Fejl

en: Sorting file list...
da_DK: Sortering af filliste...

en: Loading tree...
da_DK: Indlæser liste af filer...

en: Scan complete in
da_DK: Skanning fuldført om

en: seconds
da_DK: sekunder

en: canceled
da_DK: annulleret

en: Failed to update Windows Explorer context menu
da_DK: Kunne ikke opdatere Windows Explorer-kontekstmenuen

en: No MFT root found!
da_DK: Ingen MFT-rod fundet!

note: we have an update!
en: An update is available
da_DK: En opdatering er tilgængelig

en: Click on the "View Update" button to learn more.
da_DK: Klik på knappen "Vis opdatering" for at få flere oplysninger.

note: if tag set then display error if any
en: No update found.
da_DK: Ingen opdatering fundet.

note: if tag set then display error if any
en: Error checking for updates:
da_DK: Fejl under søgning efter opdateringer:

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
da_DK: Genstart WizTree som Administrator for at eksportere MFT-fil

en: Please select an NTFS formatted drive.
da_DK: Vælg venligst et NTFS formateret drev.

en: Dumping MFT file, please wait...
da_DK: Eksportere MFT-fil, vent venligst...

en: MFT data dump complete.
da_DK: MFT-fil eksport færdig.

en: MFT data dumped to file
da_DK: MFT-fil eksporteret til fil

en: MFT file
da_DK: MFT fil

en: Loading file list...
da_DK: Indlæser liste af filer...

en: files
da_DK: filer

note: lblTotalSpacePerc.Caption := '';
en: n/a
da_DK: -

en: <Folder>
da_DK: <Mappe>

en: File
da_DK: Fil

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Scan
da_DK: Søg

en: New Instance
da_DK: Nyt vindue

en: Explore Folder
da_DK: Udforsk mappe

en: Command Prompt Here
da_DK: Kommandopromp vindue her

en: Copy Path
da_DK: Kopier sti

en: Delete (to Recycle Bin)
da_DK: Slet (til papirkurven)

en: Delete (No undelete possible)
da_DK: Slet (permanent)

en: Dump MFT File
da_DK: Eksportér MFT-fil

en: Exit
da_DK: Afslut

en: Display Dynamic values
da_DK: Vis dynamiske værdier

en: Display Byte values
da_DK: Vis i Bytes

en: Display KB values
da_DK: Vis i KB

en: Display MB values
da_DK: Vis i MB

en: Display GB values
da_DK: Vis i GB

en: Windows Explorer context menu
da_DK: Windows Explorer-kontekstmenu

en: Always Run as Administrator
da_DK: Altid kør som administrator

en: Language
da_DK: Sprog

en: Restart as Administrator
da_DK: Genåbn som administrator

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
da_DK: WizTree kræver "administrator" rettigheder for at kunne skanne NTFS harddiske og liste alle systemfiler og mapper. Klik på "Genstart som administrator" knappen for at give administrator rettigheder.

en: Don't show this again
da_DK: Vis ikke dette igen

en: View Update
da_DK: Se opdatering

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Check for updates
da_DK: Tjek for opdateringer

en: Check for updates now
da_DK: Tjek for opdateringer nu

en: Select:
da_DK: Vælg:

en: Cancel
da_DK: Annullerér

en: Ready...
da_DK: Klar...

en: Selection:
da_DK: Valg:

en: Total Space:
da_DK: Samlet lagerplads:

en: Space Used:
da_DK: Plads brugt:

en: Space Free:
da_DK: Plads ledigt:

en: Help us make WizTree better!
da_DK: Hjælp os gøre Wiztree bedre!

en: Tree View
da_DK: Trævisning

en: Folder
da_DK: Mappe

en: Percent of Parent
da_DK: Procent af overordnet

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Modified
da_DK: Ændret

en: Attributes
da_DK: Atributter

en: Items
da_DK: Elementer

en: Allocated
da_DK: Allokeret

en: File View
da_DK: Fil visning

en: File Search Filter:
da_DK: Fil søgnings filter:

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Match file name only
da_DK: Match kun på filnavn

en: (Fast)
da_DK: (Hurtigt)

en: Match entire path
da_DK: Match hele stien

en: (Warning: can be slow!)
da_DK: (Advarsel: kan være langsom!)

en: Max files to display:
da_DK: Maks filer at vise:

en: (Selecting ALL can be very slow!)
da_DK: (At vælge ALLE can være meget langsom!)

en: ALL
da_DK: Alle

en: Total Files:
da_DK: Total antal filer:

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: Percent of Drive
da_DK: Procent af drev.

en: About
da_DK: Om os

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
da_DK: -Hvis du bruger WizTree kommercielt eller hvis du gerne vil støtte Freeware fællesskabet, så lav venligst en donation ved at trykke på donations knappen oppe I højre hjørne. Mange tak! :)

en: What is WizTree?
da_DK: Hvad er WizTree?

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
da_DK: WizTree er verdens hurtigste disk plads analyserings værktøj. Det skanner din harddisk og viser dig hvilke filer og mapper der bruger mest plads.

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
da_DK: Det gør dette på den HURTIGSTE måde muligt - du finder ikke en lignende application der er hurtigere! Brug WizTree til hurtigt at finde og fjerne "plads stjælere" fra din harddisk.

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
da_DK: ADVARSEL: Pas på ikke at fjerne filer der vigtige for at din PC kan køre!

en: What makes WizTree so fast?
da_DK: Hvorfor er WizTree så hurtig?

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
da_DK: Når programmer skanner dine NTFS formaterede harddiske (de fleste modern harddiske bruger den format), WizTree læser direkte fra harddiskens Master File Table (MFT).

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
da_DK: MFT er en speciel skjult fil som bruges af NTFS systemet til at holde styr på filer og mapper på en harddisk. Ved at skanne denne direkte går man forbid operativ systemet (Windows) og derfor går det betydeligt stærkere.

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
da_DK: Fra version 2.0, WizTree kan nu også skanne drev der ikke er formateret som NTFS, såsom netværksdrev, USB drev og individuelle mapper.

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
da_DK: Besøg Antibody Software's hjemmeside for mere fantastiske værktøjer/software, som f.eks.:

en: (click for more information)
da_DK: (klik for mere information)

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
da_DK: Et kraftfuldt, men nemt at bruge webgalleri hentnings værktøj. Det understøtter de fleste populære billede hosting hjemmesider (som f.eks. Flickr, Facebook Google billede søgninger, imgur deviantart osv.).

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
da_DK: Det kræver ingen komplicerede installation - det virker bare.

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
da_DK: Et tastaturforbedrings værktøj der gør det nemmere at taste accenttegn og andre specielle Unicode karakterer på et standard US/UK tastatur ved at bruge tastaturgenveje som er lige til at huske.

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
da_DK: For eksempel, for at taste et à, skal du trykke på Ctrl + ` og derefter trykke på a. Disse genvejstaster virker på alle Windows applikationer.

en: OK
da_DK: Ok

en: Invalid Key - Please try again.
da_DK: Forkert nøgle - Prøv igen.

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
da_DK: Det anbefales at du kopiere og indsætte din Supporter kode.

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
da_DK: Brug kun cifrene 0 til 9 og bogstaverne A til F.

en: Thank you for your support!
da_DK: Tak for din støtte!

en: WizTree will now restart.
da_DK: WizTree vil nu genstarte.

en: Enter Supporter Code
da_DK: Indtast Supporter kode

en: Supporter Code
da_DK: Supporter kode

note: warning dialog title
en: Warning
da_DK: Advarsel

note: confirmation dialog title
en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: (No Extension)
da_DK: (Ingen udvidelse)

en: File Type
da_DK: Fil type

en: Percent
da_DK: Procent

en: Extension
da_DK: Udvidelse

note: btnDonate.Hint := _( 'Help support WizTree development by making a donation' );
en: MFT Dump
da_DK: MFT fil

en: All Files
da_DK: Alle filer

en: Show Treemap
da_DK: Vis liste af filer

en: Show File Types
da_DK: Vis filtyper

en: Reset tree expansion
da_DK: Nulstil udfoldning af filliste

en: Select Parent
da_DK: Vælg overordnede

en: Reselect Child
da_DK: Vælg igen

en: Help support WizTree development by making a donation
da_DK: Støt udvikling af WizTree ved at lave en donation

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
da_DK: (Du kan skjule donations knappen ved at lave en donation)

en: Show Allocated Size on Treemap
da_DK: Vis allokeret plads i liste af filer

en: Auto scan after making selection
da_DK: Scan automatisk efter valg

en: Zoom in Treemap
da_DK: Zoom ind i liste af filer

en: Zoom out Treemap
da_DK: Zoom ud i liste af filer

en: Save Treemap Image as .png file
da_DK: Gem liste af filer som en .png fil

en: Save
da_DK: Gem

en: Width
da_DK: Bredde

en: Height
da_DK: Højde

en: Shades of Gray (single color)
da_DK: Nuancer af grå (enkelt farve)

en: Show Free Space on Treemap
da_DK: Vis ledig plads I liste af filer

en: File already exists - overwrite?
da_DK: Filen eksisterer allerede. Overskriv?

en: Generated by
da_DK: Genereret af

en: You can hide this message by making a donation
da_DK: Du kan skjule denne meddelelse ved at gøre en donation

en: MFT Dump cancelled...
da_DK: MFT-fil eksport annulleret.

en: Export complete.
da_DK: Eksport fuldført.

en: Copy file and size info to clipboard
da_DK: Kopier fil og størrelsesinfo til udklipsholder

en: Export to .CSV file
da_DK: Eksportér til .CSV fil

en: Colors
da_DK: Farver

en: Default
da_DK: Standard

en: Color Blind
da_DK: Farveblind
