ultradefrag - en to uk translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
uk: Про UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
uk: Потужна утиліта для дефрагментації дисків.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
uk: Учасники та ліцензії, перераховані в довіднику.

en: UltraDefrag website
uk: Вебсайт UltraDefrag

en: &Action
uk: &Файл

en: &Settings
uk: &Налаштування

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Analyze
uk: &Аналіз

en: &Defragment
uk: Д&ефрагментація

en: &Quick optimization
uk: Швидка &оптимізація

en: &Full optimization
uk: Повна оптимізація

en: &Optimize MFT
uk: Оптимізація MFT

en: Pa&use
uk: &Пауза

en: &Stop
uk: &Стоп

en: &Show report
uk: &Показати звіт

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
uk: По&вна обробка

en: Skip removable &media
uk: Не чіпати &знімних носіїв

en: &Rescan drives
uk: О&новити

en: Repair dri&ves
uk: Виправити диски

en: E&xit
uk: Ви&хід

en: &When done
uk: &Після закінчення роботи

en: &None
uk: &Немає

en: Stan&dby
uk: Режим о&чікування

en: &Hibernate
uk: &Глибокий сон системи

en: &Logoff
uk: &Вихід із системи

en: &Reboot
uk: &Перезавантаження

en: &Shutdown
uk: Ви&микання системи

en: &Language
uk: &Мова

en: &Options
uk: &Опції

en: &Sorting
uk: &Сортування

en: &Boot time scan
uk: За&пуск при завантаженні Windows

en: &Automatic defragmentation
uk: &Автоматична дефрагментація

en: &Enable
uk: &Включити

en: &Script
uk: &Сценарій

en: S&cheduler
uk: &Планувальник

en: By &path
uk: Сортувати за &шляхом

en: By &size
uk: Сортувати за &розмiром

en: By &creation time
uk: Сортувати за &часом створення

en: By last &modification time
uk: Сортувати за часом &останньої змiни

en: By &last access time
uk: Сортувати за часом &останньої дiї

en: In &ascending order
uk: Сортувати в &порядку збiльшення

en: In &descending order
uk: Сортувати в &порядку зменшення

en: &Contents
uk: &Зміст

en: Best &practice
uk: &Кращі практики

en: &Frequently asked questions
uk: Питання та &відповіді

en: Cluster map &legend
uk: &Легенда карти

en: &Upgrade
uk: &Оновлення

en: &Never check
uk: &Ніколи не перевіряти

en: Check &stable releases only
uk: Перевірити наявність &стабільної версії

en: Check &all releases
uk: Перевірити &всі релізи

en: &Check now
uk: &Перевірити зараз

en: &About
uk: &Про програму

en: &Debug
uk: &Відлагодження

en: Open &log
uk: &Відкрити журнал

en: Send bug &report
uk: &Надіслати повідомлення про помилку

en: Boot time script
uk: Сценарій запуску при завантаженні Windows

en: Automatic defragmentation scheduler
uk: Планувальник автоматичної дефрагментації

en: Automatic defragmentation script
uk: Сценарій автоматичної дефрагментації

en: Drive
uk: Диск

en: Status
uk: Статус

en: Fragmentation
uk: Фрагментацiя

en: Total space
uk: Загальний простір

en: Free space
uk: Вільний простір

en: % free
uk: Процент

en: Fragmented files on
uk: Фрагментовані файли на

en: Visit our Homepage
uk: Відвідати наш вебсайт

en: View report options
uk: Параметри звітів

en: Powered by Lua
uk: Працює на Lua

en: Fragments
uk: Фрагментів

en: Size
uk: Розмір

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Comment
uk: Коментар

en: locked
uk: заблокований

en: move failed
uk: не вдалося перемістити

en: invalid
uk: помилка в алгоритмі або файлової системи

en: Please confirm
uk: Будь ласка, підтвердіть

en: Do you really want to hibernate when done?
uk: Бажаєте перевести систему в режим глибокого сну після роботи?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
uk: %lu секунд до режиму глибокого сну

en: Do you really want to log off when done?
uk: Бажаєте завершити сеанс після роботи?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
uk: %lu секунд до завершення сеансу

en: Do you really want to reboot when done?
uk: Бажаєте перезавантажити систему після роботи?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
uk: %lu секунд до перезавантаження

en: Do you really want to shutdown when done?
uk: Бажаєте вимкнути систему після роботи?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
uk: %lu секунд до вимкнення

en: &Yes
uk: &Так

en: &No
uk: &Нi

en: folders
uk: тек

en: files
uk: файлів

en: fragmented
uk: фрагментованих

en: compressed
uk: стиснутих

en: The job is paused
uk: Роботу призупинено

en: The job is running
uk: Завдання виконується

en: Show
uk: Показати

en: Hide
uk: Приховати

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
uk: Реліз %ls доступний для завантаження!

en: You can upgrade me ^-^
uk: Ви можете мене оновити ^-^

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: Error!
uk: Помилка!

en: Disk needs to be repaired
uk: Диск потребує виправлення помилок

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
uk: %5.2lf %% проаналізовано

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
uk: %5.2lf %% дефрагментовано, %d прохід

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
uk: %5.2lf %% оптимізовано, %d прохід, %I64u переміщень

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
uk: Проаналізовано

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
uk: Дефрагментацію завершено, виконано %d проходи

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
uk: Оптимізацію завершено, виконано %d проходи, %I64u переміщень
