ultradefrag - en to tr translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
tr: UltraDefrag Hakkında

en: A powerful defragmentation utility.
tr: Güçlü bir birleştirme aracı.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
tr: Kredi ve lisanslar el kitabında listelendi.

en: UltraDefrag website
tr: UltraDefrag internet sitesi

en: &Action
tr: &Eylemler

en: &Settings
tr: &Ayarlar

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Analyze
tr: &İncele

en: &Defragment
tr: &Birleştir

en: &Quick optimization
tr: &Hızlı eniyileme

en: &Full optimization
tr: &Tam eniyileme

en: &Optimize MFT
tr: &MFT eniyileme

en: Pa&use
tr: &Durakla

en: &Stop
tr: Du&r

en: &Show report
tr: &Raporu göster

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
tr: Derin t&arama

en: Skip removable &media
tr: Çıkarılabilir sürücüleri &gizle

en: &Rescan drives
tr: Sürücü listesini &yenile

en: Repair dri&ves
tr: Sürücüyü &onar

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: &When done
tr: İşlem &bittiğinde...

en: &None
tr: &Bekle

en: Stan&dby
tr: &Uyku moduna gir

en: &Hibernate
tr: &Hazırda beklet

en: &Logoff
tr: O&turumu kapat

en: &Reboot
tr: Ye&niden başlat

en: &Shutdown
tr: Bilgisayarı &kapat

en: &Language
tr: &Dil

en: &Options
tr: &Seçenekler

en: &Sorting
tr: &Sıralama

en: &Boot time scan
tr: &Açılışta çalış

en: &Automatic defragmentation
tr: &Otomatik birleştirme

en: &Enable
tr: &Etkinleştir

en: &Script
tr: &Betiği düzenle

en: S&cheduler
tr: P&lan

en: By &path
tr: &Adrese göre sırala

en: By &size
tr: &Boyuta göre sırala

en: By &creation time
tr: &Oluşturma zamanına göre sırala

en: By last &modification time
tr: Son &değiştirme zamanına göre sırala

en: By &last access time
tr: Son &erişim zamanına göre sırala

en: In &ascending order
tr: A&rtan sıralama

en: In &descending order
tr: A&zalan sıralama

en: &Contents
tr: &Yardım konuları

en: Best &practice
tr: &En doğru kullanım şekli

en: &Frequently asked questions
tr: &Sıkça sorulan sorular

en: Cluster map &legend
tr: &Küme haritası işaretleri

en: &Upgrade
tr: &Güncelle

en: &Never check
tr: &Asla kontrol etme

en: Check &stable releases only
tr: &Sadece kararlı sürümleri kontrol et

en: Check &all releases
tr: Tüm sürü&mleri kontrol et

en: &Check now
tr: &Şimdi kontrol et

en: &About
tr: &Hakkında

en: &Debug
tr: &Hata ayıklama

en: Open &log
tr: &Günlüğü görüntüle

en: Send bug &report
tr: Hata raporu &gönder

en: Boot time script
tr: Çalıştırma Betiğini Düze&nle

en: Automatic defragmentation scheduler
tr: Otomatik tarama planı

en: Automatic defragmentation script
tr: Otomatik birleştirme komut dosyası

en: Drive
tr: Birim

en: Status
tr: Durum

en: Fragmentation
tr: Parçalanma

en: Total space
tr: Toplam Alan

en: Free space
tr: Boş Alan

en: % free
tr: % Boş

en: Fragmented files on
tr: Dosyaları parçalanmış sürücü:

en: Visit our Homepage
tr: Web sayfamızı ziyaret edin

en: View report options
tr: Raporlama ayarları

en: Powered by Lua
tr: Lua ile oluşturulmuştur

en: Fragments
tr: parçalar

en: Size
tr: boyut

en: Filename
tr: dosya adı

en: Comment
tr: yorum

en: locked
tr: kilitli

en: move failed
tr: taşınamadı

en: invalid
tr: bulunamadı

en: Please confirm
tr: Lütfen Onaylayın

en: Do you really want to hibernate when done?
tr: Bittiğinde gerçekten beklemeye almak istiyor musunuz?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
tr: %lu saniye içinde beklemeye alınacak

en: Do you really want to log off when done?
tr: Bittiğinde gerçekten oturumunuzu kapatmak istiyor musunuz?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
tr: %lu saniye içinde oturum kapatılacak

en: Do you really want to reboot when done?
tr: Bittiğinde gerçekten yeniden başlatmak istiyor musunuz?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
tr: %lu saniye içinde yeniden başlatılacak

en: Do you really want to shutdown when done?
tr: Bittiğinde gerçekten kapatmak istiyor musunuz?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
tr: %lu saniye içinde kapatılacak

en: &Yes
tr: &Evet

en: &No
tr: &Hayır

en: folders
tr: klasör

en: files
tr: bitişik

en: fragmented
tr: parçalanmış

en: compressed
tr: sıkıştırılmış

en: The job is paused
tr: Bu iş duraklatıldı

en: The job is running
tr: Bir işlem çalıştırılıyor

en: Show
tr: Göster

en: Hide
tr: Gizle

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
tr: Sürüm %ls indirilebilir durumda!

en: You can upgrade me ^-^
tr: Beni güncelleyebilirsin ^-^

en: &Cancel
tr: &Vazgeç

en: Error!
tr: Hata!

en: Disk needs to be repaired
tr: Sürücü onarılmalı

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
tr: %5.2lf %% analiz edildi

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
tr: %5.2lf %% birleştirildi, geçilen %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
tr: %5.2lf %% optimize edildi,  %d geçildi, %I64u toplam taşındı

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
tr: İncelendi

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
tr: Birleştirildi, %d geçildi

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
tr: Optimize edildi, %d geçildi, %I64u toplam taşındı
