ultradefrag - en to sv translation catalogue (101 entries)

en: About UltraDefrag
sv: Om UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
sv: Ett kraftfullt defragmenterings-verktyg.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
sv: Utvecklare och licenser finns listade i handboken.

en: UltraDefrag website
sv: UltraDefrags hemsida

en: &Action
sv: Aktiviteter

en: &Settings
sv: Inställningar

en: &Help
sv: Hjälp

en: &Analyze
sv: Analysera

en: &Defragment
sv: Defragmentera

en: &Quick optimization
sv: Snabb optimering

en: &Full optimization
sv: Utförlig optimering

en: &Optimize MFT
sv: Optimera MFT

en: Pa&use
sv: &Paus

en: &Stop
sv: Stoppa

en: &Show report
sv: Visa rapport

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
sv: Grundlig bearbetning

en: Skip removable &media
sv: Hoppa över flyttbara medier

en: &Rescan drives
sv: Uppdatera enhetslistan

en: Repair dri&ves
sv: Reparera enheter

en: E&xit
sv: Avsluta

en: &When done
sv: Avslutande åtgärd

en: &None
sv: Gör inget

en: Stan&dby
sv: Strömsparläge

en: &Hibernate
sv: Viloläge

en: &Logoff
sv: Logga ut

en: &Reboot
sv: Starta om

en: &Shutdown
sv: Stäng av

en: &Language
sv: Språk

en: &Options
sv: Inställningar

en: &Sorting
sv: &Sortera efter

en: &Boot time scan
sv: Boot-skanning

en: &Enable
sv: Aktivera

en: &Script
sv: Redigera skript

en: By &path
sv: Sökväg

en: By &size
sv: Storlek

en: By &creation time
sv: Datum skapad

en: By last &modification time
sv: Datum senast ändrad

en: By &last access time
sv: Datum senast använd

en: In &ascending order
sv: &Ökande ordning

en: In &descending order
sv: &Minskande ordning

en: &Contents
sv: Innehåll

en: Best &practice
sv: Tips och råd

en: &Frequently asked questions
sv: Vanliga frågor

en: Cluster map &legend
sv: Förklaring av klusterkarta

en: &Upgrade
sv: &Uppdateringar

en: &Never check
sv: Sök &aldrig

en: Check &stable releases only
sv: Sök endast &driftsäkra versioner

en: Check &all releases
sv: Sök efter a&lla utgåvor

en: &Check now
sv: &Sök nu

en: &About
sv: Om

en: &Debug
sv: &Felsök

en: Open &log
sv: Öppna &logg

en: Send bug &report
sv: Skicka &felrapport

en: Boot time script
sv: Redigera boot-skript

en: Drive
sv: Volym

en: Status
sv: Tillstånd

en: Fragmentation
sv: Fragmentering

en: Total space
sv: Kapacitet

en: Free space
sv: Ledigt

en: % free
sv: Andel ledigt

en: Fragmented files on
sv: Fragmenterade filer på

en: Visit our Homepage
sv: Besök hemsidan

en: View report options
sv: Visa rapportalternativ

en: Powered by Lua
sv: Körs med hjälp av Lua

en: Fragments
sv: Fragment

en: Size
sv: Storlek

en: Filename
sv: Filnamn

en: Comment
sv: Kommentar

en: locked
sv: låst

en: move failed
sv: omplacering misslyckades

en: invalid
sv: inaktuell

en: Please confirm
sv: Var god bekräfta

en: Do you really want to hibernate when done?
sv: Vill du verkligen försätta datorn i viloläge efter avslutad aktivitet?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
sv: %lu sekunder till viloläge

en: Do you really want to log off when done?
sv: Vill du verkligen logga ut efter avslutad aktivitet?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
sv: %lu sekunder till utloggning

en: Do you really want to reboot when done?
sv: Vill du verkligen starta om efter avslutad aktivitet?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
sv: %lu sekunder till omstart

en: Do you really want to shutdown when done?
sv: Vill du verkligen stänga av efter avslutad aktivitet?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
sv: %lu sekunder till avstängning

en: &Yes
sv: Ja

en: &No
sv: Nej

en: folders
sv: mappar

en: files
sv: filer

en: fragmented
sv: fragmenterade

en: compressed
sv: komprimerade

en: The job is paused
sv: Aktiviteten är pausad...

en: The job is running
sv: En aktivitet utförs...

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
sv: Version %ls är tillgänglig för nedladdning

en: You can upgrade me ^-^
sv: Du kan uppdatera mig ^-^

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Error!
sv: Fel!

en: Disk needs to be repaired
sv: Volymen behöver repareras

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
sv: %5.2lf %% analyserad

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
sv: %5.2lf %% defragmenterad, pass %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
sv: %5.2lf %% optimerad, pass %d, totalt %I64u förflyttningar

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
sv: Analyserad

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
sv: Defragmenterades på %d pass

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
sv: Optimerades på %d pass, totalt %I64u förflyttningar
