ultradefrag - en to ru translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
ru: О программе UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
ru: Мощная утилита для дефрагментации дисков.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
ru: Участники и лицензии перечислены в справочнике.

en: UltraDefrag website
ru: Сайт UltraDefrag

en: &Action
ru: &Действия

en: &Settings
ru: &Настройки

en: &Help
ru: &Справка

en: &Analyze
ru: &Анализ

en: &Defragment
ru: &Дефрагментация

en: &Quick optimization
ru: &Быстрая оптимизация

en: &Full optimization
ru: По&лная оптимизация

en: &Optimize MFT
ru: Оптимизация &МFT

en: Pa&use
ru: &Пауза

en: &Stop
ru: &Стоп

en: &Show report
ru: &Показать отчёт

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
ru: Полная о&бработка

en: Skip removable &media
ru: Пропустить &сменные носители

en: &Rescan drives
ru: П&ересканировать диски

en: Repair dri&ves
ru: &Исправить диски

en: E&xit
ru: &Выйти

en: &When done
ru: После &завершения

en: &None
ru: &Ничего не делать

en: Stan&dby
ru: Перейти в режим &ожидания

en: &Hibernate
ru: Перейти в &спящий режим

en: &Logoff
ru: Вы&йти из системы

en: &Reboot
ru: &Перезагрузить компьютер

en: &Shutdown
ru: &Выключить компьютер

en: &Language
ru: &Язык

en: &Options
ru: &Опции

en: &Sorting
ru: &Сортировка

en: &Boot time scan
ru: &Запуск перед загрузкой Windows

en: &Automatic defragmentation
ru: &Автоматическая дефрагментация

en: &Enable
ru: &Включить

en: &Script
ru: &Сценарий

en: S&cheduler
ru: &Планировщик

en: By &path
ru: Сортировать по &пути (path)

en: By &size
ru: Сортировать по &размеру (size)

en: By &creation time
ru: Сортировать по дате &создания

en: By last &modification time
ru: Сортировать по дате &изменения

en: By &last access time
ru: Сортировать по дате &доступа

en: In &ascending order
ru: Сортировать по &возрастанию

en: In &descending order
ru: Сортировать по &убыванию

en: &Contents
ru: &Содержание

en: Best &practice
ru: &Полезные советы

en: &Frequently asked questions
ru: &Часто задаваемые вопросы

en: Cluster map &legend
ru: &Легенда карты кластеров

en: &Upgrade
ru: Обновление

en: &Never check
ru: Никогда не проверять

en: Check &stable releases only
ru: Проверять наличие новой стабильной версии

en: Check &all releases
ru: Проверять наличие любой новой версии

en: &Check now
ru: Проверить сейчас

en: &About
ru: &О программе

en: &Debug
ru: От&ладка

en: Open &log
ru: Открыть &журнал

en: Send bug &report
ru: Отправить &сообщение об ошибке

en: Boot time script
ru: Сценарий работы перед загрузкой Windows

en: Automatic defragmentation scheduler
ru: Планировщик автоматической дефрагментации

en: Automatic defragmentation script
ru: Сценарий автоматической дефрагментации

en: Drive
ru: Раздел

en: Status
ru: Состояние

en: Fragmentation
ru: Фрагментация

en: Total space
ru: Всего

en: Free space
ru: Свободно

en: % free
ru: В процентах

en: Fragmented files on
ru: Фрагментированные файлы на

en: Visit our Homepage
ru: Посетите наш вебсайт

en: View report options
ru: Параметры отчётов

en: Powered by Lua
ru: Работает на Lua

en: Fragments
ru: фрагментов

en: Size
ru: размер

en: Filename
ru: имя файла

en: Comment
ru: комментарий

en: locked
ru: заблокирован

en: move failed
ru: не удалось переместить

en: invalid
ru: ошибка в алгоритме или файловой системе

en: Please confirm
ru: Пожалуйста, подтвердите!

en: Do you really want to hibernate when done?
ru: Перейти в спящий режим после дефрагментации?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
ru: %lu секунд до перехода в спящий режим

en: Do you really want to log off when done?
ru: Выйти из системы после дефрагментации?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
ru: %lu секунд до выхода из системы

en: Do you really want to reboot when done?
ru: Перезагрузить компьютер после дефрагментации?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
ru: %lu секунд до перезагрузки компьютера

en: Do you really want to shutdown when done?
ru: Выключить компьютер после дефрагментации?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
ru: %lu секунд до выключения компьютера

en: &Yes
ru: &Да

en: &No
ru: &Нет

en: folders
ru: папок

en: files
ru: файлов

en: fragmented
ru: фрагментированных

en: compressed
ru: сжатых

en: The job is paused
ru: Задание приостановлено

en: The job is running
ru: Задание выполняется

en: Show
ru: Показать

en: Hide
ru: Скрыть

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
ru: Для загрузки доступна версия %ls

en: You can upgrade me ^-^
ru: Вы можете меня обновить ^-^

en: &Cancel
ru: Отмена

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Disk needs to be repaired
ru: Диск нуждается в исправлении

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
ru: %5.2lf %% проанализировано

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
ru: %5.2lf %% дефрагментировано, проход %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
ru: %5.2lf %% оптимизировано, проход %d, всего перемещений %I64u

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
ru: Проанализирован

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
ru: Дефрагментирован, за %d проходов

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
ru: Оптимизирован, за %d проходов, всего перемещений %I64u
