ultradefrag - en to pt_BR translation catalogue (100 entries)

en: About UltraDefrag
pt_BR: Sobre o UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
pt_BR: Um poderoso utilitário de desfragmentação.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
pt_BR: Os créditos e licenças estão listados no manual.

en: UltraDefrag website
pt_BR: Website do UltraDefrag

en: &Action
pt_BR: &Ação

en: &Settings
pt_BR: &Configurações

en: &Help
pt_BR: &Ajuda

en: &Analyze
pt_BR: &Analisar

en: &Defragment
pt_BR: &Desfragmentar

en: &Quick optimization
pt_BR: &Otimização rápida

en: &Full optimization
pt_BR: &Otimização completa

en: &Optimize MFT
pt_BR: &Otimizar MFT

en: Pa&use
pt_BR: Pa&usar

en: &Stop
pt_BR: &Parar

en: &Show report
pt_BR: &Mostrar relatório

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
pt_BR: Ação p&rofunda

en: Skip removable &media
pt_BR: Ignorar mídia &removível

en: &Rescan drives
pt_BR: &Re-escanear drives

en: Repair dri&ves
pt_BR: Reparar dri&ves

en: E&xit
pt_BR: S&air

en: &When done
pt_BR: &Quando concluído

en: &None
pt_BR: &Nenhum

en: Stan&dby
pt_BR: Agua&rdar

en: &Hibernate
pt_BR: &Hibernar

en: &Reboot
pt_BR: &Reiniciar

en: &Shutdown
pt_BR: &Desligar

en: &Language
pt_BR: &Idioma

en: &Options
pt_BR: &Opções

en: &Sorting
pt_BR: &Organizando

en: &Boot time scan
pt_BR: &Escanear na hora do boot

en: &Automatic defragmentation
pt_BR: &Desfragmentação automática

en: &Enable
pt_BR: &Ativar

en: S&cheduler
pt_BR: A&gendador

en: By &path
pt_BR: Pelo &caminho

en: By &size
pt_BR: Pelo &tamanho

en: By &creation time
pt_BR: Pela &hora da criação

en: By last &modification time
pt_BR: Pela hora da &última modificação

en: By &last access time
pt_BR: Pela &hora do último acesso

en: In &ascending order
pt_BR: Em &ordem ascendente

en: In &descending order
pt_BR: Em &ordem descendente

en: &Contents
pt_BR: &Conteúdos

en: Best &practice
pt_BR: Melhor &prática

en: &Frequently asked questions
pt_BR: &Perguntas feitas frequentemente

en: Cluster map &legend
pt_BR: Legenda do mapa dos &clusters

en: &Upgrade
pt_BR: &Atualizar

en: &Never check
pt_BR: &Nunca verificar

en: Check &stable releases only
pt_BR: Verificar &só lançamentos estáveis

en: Check &all releases
pt_BR: Verificar &todos os lançamentos

en: &Check now
pt_BR: &Verificar agora

en: &About
pt_BR: &Sobre

en: Open &log
pt_BR: Abrir &log

en: Send bug &report
pt_BR: Enviar relatório de &bugs

en: Boot time script
pt_BR: Script da hora do boot

en: Automatic defragmentation scheduler
pt_BR: Agendador da desfragmentação automática

en: Automatic defragmentation script
pt_BR: Script da desfragmentação automática

en: Fragmentation
pt_BR: Fragmentação

en: Total space
pt_BR: Espaço total

en: Free space
pt_BR: Espaço livre

en: % free
pt_BR: % livre

en: Fragmented files on
pt_BR: Arquivos fragmentados no

en: Visit our Homepage
pt_BR: Visite nossa Homepage

en: View report options
pt_BR: Visualizar opções do relatório

en: Powered by Lua
pt_BR: Impulsionado pelo Lua

en: Fragments
pt_BR: Fragmentos

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: locked
pt_BR: trancado

en: move failed
pt_BR: falhou em mover

en: invalid
pt_BR: inválido

en: Please confirm
pt_BR: Por favor confirme

en: Do you really want to hibernate when done?
pt_BR: Você realmente quer hibernar quando concluído?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
pt_BR: %lu segundos até a hibernação

en: Do you really want to log off when done?
pt_BR: Você realmente quer fazer logoff quando concluído?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
pt_BR: %lu segundos até o logoff

en: Do you really want to reboot when done?
pt_BR: Você realmente quer reiniciar quando concluído?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
pt_BR: %lu segundos até reiniciar

en: Do you really want to shutdown when done?
pt_BR: Você realmente quer desligar quando concluído?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
pt_BR: %lu segundos até o desligamento

en: &Yes
pt_BR: &Sim

en: &No
pt_BR: &Não

en: folders
pt_BR: pastas

en: files
pt_BR: arquivos

en: fragmented
pt_BR: fragmentados

en: compressed
pt_BR: comprimidos

en: The job is paused
pt_BR: O trabalho está pausado

en: The job is running
pt_BR: O trabalho está em execução

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Hide
pt_BR: Ocultar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
pt_BR: O lançamento %ls está disponível pra download!

en: You can upgrade me ^-^
pt_BR: Você pode me atualizar ^-^

en: &Cancel
pt_BR: &Cancelar

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Disk needs to be repaired
pt_BR: O disco precisa ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
pt_BR: %5.2lf %% analisados

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
pt_BR: %5.2lf %% desfragmentados, passo %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
pt_BR: %5.2lf %% otimizado, passo %d, %I64u movimentos no total

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
pt_BR: Analisado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
pt_BR: Desfragmentado, em %d passos

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
pt_BR: Otimizado, em %d passos, %I64u movimentos no total
