ultradefrag - en to pt translation catalogue (104 entries)

en: About UltraDefrag
pt: Sobre o UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
pt: Um poderoso utilitário de desfragmentação.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
pt: Os créditos e licenças estão descritos no manual.

en: UltraDefrag website
pt: Página web do UltraDefrag

en: &Action
pt: &Ação

en: &Settings
pt: &Definições

en: &Help
pt: A&juda

en: &Analyze
pt: A&nalisar

en: &Defragment
pt: &Desfragmentar

en: &Quick optimization
pt: Otimização &rápida

en: &Full optimization
pt: Otimização &completa

en: &Optimize MFT
pt: &Otimizar MFT

en: Pa&use
pt: Pau&sa

en: &Stop
pt: &Parar

en: &Show report
pt: &Mostrar relatório

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
pt: A&ção profunda

en: Skip removable &media
pt: Ignorar discos a&movíveis

en: &Rescan drives
pt: Analisar d&iscos

en: Repair dri&ves
pt: Reparar &unidades

en: E&xit
pt: &Sair

en: &When done
pt: Ao &terminar

en: &None
pt: &Nada

en: Stan&dby
pt: S&uspender

en: &Hibernate
pt: &Hibernar

en: &Logoff
pt: Terminar s&essão

en: &Reboot
pt: &Reiniciar

en: &Shutdown
pt: En&cerrar

en: &Language
pt: &Idioma

en: &Options
pt: &Opções

en: &Sorting
pt: &Ordenação

en: &Boot time scan
pt: Des&fragmentar ao iniciar

en: &Automatic defragmentation
pt: Desfragmentação &automática

en: &Enable
pt: &Ativar

en: S&cheduler
pt: &Agendador

en: By &path
pt: Ordenar por &caminho

en: By &size
pt: Ordenar por &tamanho

en: By &creation time
pt: Ordenar por &data de criação

en: By last &modification time
pt: Ordenar por data de &modificação

en: By &last access time
pt: Ordenar por data de ace&sso

en: In &ascending order
pt: Ordenar por ordem &ascendente

en: In &descending order
pt: Ordenar por &ordem descendente

en: &Contents
pt: &Conteúdo

en: Best &practice
pt: Melhores &práticas

en: &Frequently asked questions
pt: Perguntas mais &frequentes

en: Cluster map &legend
pt: &Legenda do cluster

en: &Upgrade
pt: At&ualizar

en: &Never check
pt: &Nunca procurar

en: Check &stable releases only
pt: Procurar ver&sões estáveis

en: Check &all releases
pt: Procurar tod&as as versões

en: &Check now
pt: Pro&curar agora

en: &About
pt: &Sobre

en: &Debug
pt: &Depuração

en: Open &log
pt: &Abrir registo

en: Send bug &report
pt: Enviar &relatório de erros

en: Boot time script
pt: Script de arranque

en: Automatic defragmentation scheduler
pt: Agendador da desfragmentação automática

en: Automatic defragmentation script
pt: Script da desfragmentação automática

en: Drive
pt: Disco

en: Status
pt: Estado

en: Fragmentation
pt: Fragmentação

en: Total space
pt: Espaço total

en: Free space
pt: Espaço livre

en: % free
pt: % livre

en: Fragmented files on
pt: Ficheiros fragmentados em

en: Visit our Homepage
pt: Visite a nossa página web

en: View report options
pt: Ver opções de relatórios

en: Powered by Lua
pt: Desenvolvido em Lua

en: Fragments
pt: fragmentos

en: Size
pt: tamanho

en: Filename
pt: nome do ficheiro

en: Comment
pt: comentário

en: locked
pt: bloqueado

en: move failed
pt: falha ao mover

en: invalid
pt: inválido

en: Please confirm
pt: Confirmação

en: Do you really want to hibernate when done?
pt: Hibernar computador ao acabar?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
pt: %lu segundos até hibernar

en: Do you really want to log off when done?
pt: Terminar sessão ao acabar?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
pt: %lu segundos até terminar a sessão

en: Do you really want to reboot when done?
pt: Reiniciar ao acabar?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
pt: %lu segundos até reiniciar

en: Do you really want to shutdown when done?
pt: Encerrar computador ao acabar?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
pt: %lu segundos até encerrar

en: &Yes
pt: &Sim

en: &No
pt: &Não

en: folders
pt: pastas

en: files
pt: ficheiros

en: fragmented
pt: fragmentados

en: compressed
pt: comprimidos

en: The job is paused
pt: Tarefa em pausa

en: The job is running
pt: Uma tarefa em execução

en: Show
pt: Mostrar

en: Hide
pt: Ocultar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
pt: Versão %ls disponivel para transferência!

en: You can upgrade me ^-^
pt: Pode atualizar ^-^

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Error!
pt: Erro!

en: Disk needs to be repaired
pt: O disco tem que ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
pt: %5.2lf %% analisado

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
pt: %5.2lf %% desfragmentado, etapa %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
pt: %5.2lf %% otimizado, etapa %d, %I64u movimentações

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
pt: Analisado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
pt: Desfragmentado, em %d etapas

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
pt: Otimizado em %d etapas e %I64u movimentações
