ultradefrag - en to pl translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
pl: O UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
pl: Potężne narzędzie do defragmentacji.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
pl: Twórcy i licencje są wymienione w podręczniku.

en: UltraDefrag website
pl: Strona UltraDefrag

en: &Action
pl: Działania

en: &Settings
pl: U&stawienia

en: &Help
pl: &Pomoc

en: &Analyze
pl: &Analizuj

en: &Defragment
pl: &Defragmentacja

en: &Quick optimization
pl: Szybka optymalizacja

en: &Full optimization
pl: Pełna optymalizacja

en: &Optimize MFT
pl: &Optymalizacja MFT

en: Pa&use
pl: &Wstrzymaj

en: &Stop
pl: &Zatrzymaj

en: &Show report
pl: Pokaż &raport

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
pl: Głębokie działanie

en: Skip removable &media
pl: Po&minięcie dysków przenośnych

en: &Rescan drives
pl: Ponowny skan listy dysków

en: Repair dri&ves
pl: Naprawa dysków

en: E&xit
pl: Zakończ

en: &When done
pl: Po ukończeniu działań

en: &None
pl: &Nie podejmuj żadnych akcji

en: Stan&dby
pl: Wstrzymaj

en: &Hibernate
pl: &Hibernuj

en: &Logoff
pl: Wy&loguj

en: &Reboot
pl: U&ruchom ponownie

en: &Shutdown
pl: Wyłącz komputer

en: &Language
pl: Język

en: &Options
pl: &Opcje

en: &Sorting
pl: &Sortowanie

en: &Boot time scan
pl: Skanowanie przy uruchomieniu

en: &Automatic defragmentation
pl: &Automatyczna defragmentacja

en: &Enable
pl: Aktywuj

en: &Script
pl: &Skrypt

en: S&cheduler
pl: &Planista

en: By &path
pl: Sortuj wg ścieżki

en: By &size
pl: Sortuj wg rozmiaru

en: By &creation time
pl: Sortuj wg daty utworzenia

en: By last &modification time
pl: Sortuj wg daty modyfikacji

en: By &last access time
pl: Sortuj wg daty otwarcia

en: In &ascending order
pl: Sortuj rosnąco

en: In &descending order
pl: Sortuj malejąco

en: &Contents
pl: Zawartość

en: Best &practice
pl: Najlepsze &praktyki

en: &Frequently asked questions
pl: Najczęściej zadawane pytania

en: Cluster map &legend
pl: Objaśnienie mapy dysku

en: &Upgrade
pl: &Uaktualnienie

en: &Never check
pl: &Nigdy nie sprawdzaj

en: Check &stable releases only
pl: Sprawdź &tylko stabilne wydania

en: Check &all releases
pl: Sprawdź &wszystkie wydania

en: &Check now
pl: &Sprawdź teraz

en: &About
pl: O UltraDefrag

en: &Debug
pl: De&bugowanie

en: Open &log
pl: &Otwórz raport

en: Send bug &report
pl: Wyślij &raport o błędach

en: Boot time script
pl: Skrypt wykonywany podczas uruchamiania systemu

en: Automatic defragmentation scheduler
pl: Planista automatycznej defragmentacji

en: Automatic defragmentation script
pl: Skrypt automatycznej defragmentacji

en: Drive
pl: Dysk

en: Status
pl: Stan

en: Fragmentation
pl: Fragmentacja

en: Total space
pl: Całkowite miejsce

en: Free space
pl: Wolne miejsce

en: % free
pl: % wolnego

en: Fragmented files on
pl: Pofragmentowane pliki na

en: Visit our Homepage
pl: Odwiedź naszą witrynę

en: View report options
pl: Pokaż opcje raportu

en: Powered by Lua
pl: Stworzono wykorzystując Lua

en: Fragments
pl: fragmentów

en: Size
pl: rozmiar

en: Filename
pl: nazwa pliku

en: Comment
pl: komentarz

en: locked
pl: zablokowany

en: move failed
pl: nie powiodło się przeniesienie

en: invalid
pl: niewłaściwy

en: Please confirm
pl: Proszę potwierdzić

en: Do you really want to hibernate when done?
pl: Zahibernować komputer po zakończeniu?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
pl: %lu sekund do hibernacji

en: Do you really want to log off when done?
pl: Wylogować po zakończeniu?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
pl: %lu sekund do wylogowania

en: Do you really want to reboot when done?
pl: Uruchomić ponownie po zakończeniu?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
pl: %lu sekund do ponownego uruchomienia

en: Do you really want to shutdown when done?
pl: Wyłączyć komputer po zakończeniu?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
pl: %lu sekund do wyłączenia

en: &Yes
pl: Tak

en: &No
pl: Nie

en: folders
pl: katalogów

en: files
pl: plików

en: fragmented
pl: pofragmentowanych

en: compressed
pl: skompresowanych

en: The job is paused
pl: Zadanie zostanie wstrzymane

en: The job is running
pl: Działanie w trakcie wykonywania

en: Show
pl: Pokaż

en: Hide
pl: Ukryj

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
pl: Wydanie %ls jest dostępne do pobrania!

en: You can upgrade me ^-^
pl: Możesz mnie uaktualnić ^-^

en: &Cancel
pl: &Anuluj

en: Error!
pl: Błąd!

en: Disk needs to be repaired
pl: Dysk musi zostać naprawiony

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
pl: %5.2lf %%  zanalizowano

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
pl: %5.2lf %% zdefragmentowano, przejście %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
pl: %5.2lf %% zoptymalizowano, przejście %d, %I64u ruchów łącznie

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
pl: Przeanalizowano

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
pl: Defragmentacja, skończono w %d

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
pl: Optymalizacja, ukończono %d z %I64u
