ultradefrag - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: About UltraDefrag
nl: Over UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
nl: Tegoeden en licenties staan genoteerd in het handboek

en: &Action
nl: &Actie

en: &Settings
nl: &Instellingen

en: &Analyze
nl: &Analyseren

en: &Defragment
nl: &Defragmenteren

en: &Quick optimization
nl: &Snel optimaliseren

en: &Full optimization
nl: &Volledig optimaliseren

en: &Optimize MFT
nl: &MFT optimaliseren

en: Pa&use
nl: &Pauzeren

en: &Stop
nl: &Stoppen

en: &Show report
nl: &Toon logboek

en: Skip removable &media
nl: &Verwijderbare media overslaan

en: &Rescan drives
nl: &Opnieuw scannen schijven

en: Repair dri&ves
nl: Herstellen schijven

en: E&xit
nl: &Afsluiten

en: &When done
nl: &Indien klaar

en: &None
nl: &Niets

en: Stan&dby
nl: &Computer in sluimerstand zetten

en: &Hibernate
nl: &Computer in slaapstand zetten

en: &Logoff
nl: &Uitloggen

en: &Reboot
nl: &Opnieuw starten

en: &Shutdown
nl: &Computer uitschakelen

en: &Language
nl: &Taal

en: &Options
nl: Opties

en: &Sorting
nl: &Sorteren

en: &Boot time scan
nl: &Defragmenteren tijdens opstarten

en: &Enable
nl: &Activeren

en: By &path
nl: &Sorteren op pad

en: By &size
nl: &Sorteren op grootte

en: By &creation time
nl: &Sorteren op aanmaakdatum

en: By last &modification time
nl: &Sorteren op wijzigingsdatum

en: By &last access time
nl: &Sorteren op laatste gebruik

en: In &ascending order
nl: &Aflopend sorteren

en: In &descending order
nl: &Oplopend sorteren

en: &Contents
nl: &Inhoud

en: Best &practice
nl: &Beste aanpak

en: &Frequently asked questions
nl: &Veelgestelde vragen

en: Cluster map &legend
nl: &legenda Clusterkaart

en: &Upgrade
nl: &Opwaarderen

en: &Never check
nl: &Controleer nooit

en: Check &stable releases only
nl: Controleer &alleen stabiele versies

en: Check &all releases
nl: Controleer &alle versies

en: &Check now
nl: &Controleer nu

en: &About
nl: &Info

en: &Debug
nl: &Fout

en: Open &log
nl: &Open logboek

en: Send bug &report
nl: &Verstuur foutrapport

en: Boot time script
nl: Opstartscript

en: Drive
nl: Schijf

en: Status
nl: Staat

en: Fragmentation
nl: Fragmentatie

en: Total space
nl: Totale Capaciteit

en: Free space
nl: Beschikbare/vrije ruimte

en: % free
nl: % vrij

en: Fragmented files on
nl: Gefragmenteerde bestanden op

en: Visit our Homepage
nl: Bezoek onze Homepage

en: View report options
nl: Bekijk rapportagemogelijkheden

en: Powered by Lua
nl: Aangedreven door Lua

en: Fragments
nl: fragmenten

en: Size
nl: grootte

en: Filename
nl: bestandsnaam

en: Comment
nl: commentaar

en: locked
nl: Geblokkeerd

en: move failed
nl: verplaatsen mislukt

en: invalid
nl: ongeldig

en: Please confirm
nl: Bevestig alstublieft

en: Do you really want to hibernate when done?
nl: Weet u zeker de slaapstand te activeren als alle taken voltooid zijn?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
nl: %lu seconden tot slaapstand

en: Do you really want to log off when done?
nl: Weet u zeker dat u wilt uitloggen als alle taken voltooid zijn?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
nl: %lu seconden tot uitloggen

en: Do you really want to reboot when done?
nl: Weet u zeker dat u de computer opnieuw wilt starten als alle taken voltooid zijn?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
nl: %lu seconden tot herstarten

en: Do you really want to shutdown when done?
nl: Weet u zeker dat u de computer wilt afsluiten als alle taken voltooid zijn?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
nl: %lu seconden tot afsluiten

en: &Yes
nl: &Ja

en: &No
nl: &Nee

en: folders
nl: mappen

en: files
nl: bestanden

en: fragmented
nl: gefragmenteerd

en: compressed
nl: gecomprimeerd

en: The job is paused
nl: De opdracht is gepauzeerd

en: The job is running
nl: Een opdracht wordt uitgevoerd

en: Show
nl: Tonen

en: Hide
nl: Verbergen

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
nl: Versie %ls beschikbaar om te downloaden

en: You can upgrade me ^-^
nl: U kunt mij opwaarderen ^-^

en: &Cancel
nl: &Annuleer

en: Error!
nl: Fout!

en: Disk needs to be repaired
nl: Schijf moet worden hersteld worden

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
nl: %5.2lf van de %% geanalyseerd

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
nl: %5.2lf van de %% gedefragmenteerd, uitgevoerd %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
nl: %5.2lf van de %% geoptimaliseerd, %d keer, %I64u verplaatsingen totaal

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
nl: Geanalyseerd

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
nl: Gedefragmenteerd, in %d keer

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
nl: Geoptimaliseerd, in %d keer, %I64u verplaatsingen totaal
