ultradefrag - en to lt translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
lt: Apie UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
lt: Galinga atviro kodo defragmentavimo programa

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
lt: Padėkas ir naudojimo sąlygas rasite naudotojo vadove.

en: UltraDefrag website
lt: UltraDefrag WWW puslapis

en: &Action
lt: &Veiksmai

en: &Settings
lt: &Nuostatos

en: &Help
lt: &Pagalba

en: &Analyze
lt: &Analizuoti

en: &Defragment
lt: &Defragmentuoti

en: &Quick optimization
lt: &Greitas optimizavimas

en: &Full optimization
lt: &Pilnas optimizavimas

en: &Optimize MFT
lt: &Optimizuoti MFT

en: Pa&use
lt: Prista&bdyti

en: &Stop
lt: &Stabdyti

en: &Show report
lt: &Rodyti ataskaitą

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
lt: Viską

en: Skip removable &media
lt: Praleisti &mobilias laikmenas

en: &Rescan drives
lt: Pe&rskanuoti diskus

en: Repair dri&ves
lt: Tva&rkyti diskus

en: E&xit
lt: &Išeiti

en: &When done
lt: &Užbaigus

en: &None
lt: &Nieko

en: Stan&dby
lt: Pristab&dyti

en: &Hibernate
lt: &Hibernuoti

en: &Logoff
lt: &Atjungti vartotoją

en: &Reboot
lt: &Perkrauti

en: &Shutdown
lt: Išjun&gti

en: &Language
lt: Ka&lba

en: &Options
lt: Tinkinti

en: &Sorting
lt: &Rikiavimas

en: &Boot time scan
lt: &Skanuoti OS krovimo metu

en: &Automatic defragmentation
lt: Automatinis defragmentavimas

en: &Enable
lt: &Paleisti

en: &Script
lt: &Skriptas

en: S&cheduler
lt: Tvarkaraštis

en: By &path
lt: Rikiuoti pagal &kelią

en: By &size
lt: Rikiuoti pagal &dydį

en: By &creation time
lt: Rikiuoti pagal &sukūrimo laiką

en: By last &modification time
lt: Rikiuoti pagal paskutinį &modifikacijos laiką

en: By &last access time
lt: Rikiuoti pagal &paskutinį kreipties laiką

en: In &ascending order
lt: Rikiuoti &didėjimo tvarka

en: In &descending order
lt: Rikiuoti &mažėjimo tvarka

en: &Contents
lt: &Turinys

en: Best &practice
lt: Geroji &praktika

en: &Frequently asked questions
lt: &DUK

en: Cluster map &legend
lt: Klasterių išdėstymo &legenda

en: &Upgrade
lt: Atna&ujinti

en: &Never check
lt: &Niekada netikrinti

en: Check &stable releases only
lt: Tikrinti tik &stabilias laidas

en: Check &all releases
lt: Tikrinti visas l&aidas

en: &Check now
lt: Patikrinti

en: &About
lt: &Apie

en: &Debug
lt: De&rinti

en: Open &log
lt: Atverti žurna&lą

en: Send bug &report
lt: Pranešti apie &klaidą

en: Boot time script
lt: Skriptas OS įkrovai

en: Automatic defragmentation scheduler
lt: Automatinio defragmentavimo tvarkaraštis

en: Automatic defragmentation script
lt: Automatinio defragmentavimo skriptas

en: Drive
lt: Diskas

en: Status
lt: Statusas

en: Fragmentation
lt: Skilimas

en: Total space
lt: Bendras dydis

en: Free space
lt: Laisva

en: % free
lt: % laisva

en: Fragmented files on
lt: Fragmentuoti failai

en: Visit our Homepage
lt: Mūsų puslapis

en: View report options
lt: Ataskaitos parinktys

en: Powered by Lua
lt: Parašytas Lua

en: Fragments
lt: Fragmentai

en: Size
lt: Dydis

en: Filename
lt: Failo pavadinimas

en: Comment
lt: Pastabos

en: locked
lt: užrakinta

en: move failed
lt: perkėlimas nepavyko

en: invalid
lt: neteisinga

en: Please confirm
lt: Patvirtinkite

en: Do you really want to hibernate when done?
lt: Ar tikrai pabaigus darbą hibernuoti?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
lt: %lu sekundžių iki hibernavimo

en: Do you really want to log off when done?
lt: Ar tikrai pabaigus darbą atjungti vartotoją?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
lt: %lu sekundžių iki vartotojo atjungimo

en: Do you really want to reboot when done?
lt: Ar tikrai pabaigus darbą perkrauti OS?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
lt: %lu sekundžių iki OS perkrovimo

en: Do you really want to shutdown when done?
lt: Ar tikrai išjungti pabaigus darbą?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
lt: %lu sekundžių iki išjungimo

en: &Yes
lt: &Taip

en: &No
lt: &Ne

en: folders
lt: katalogai

en: files
lt: failai

en: fragmented
lt: fragmentuota

en: compressed
lt: suspausta

en: The job is paused
lt: Užduotis sustabdyta

en: The job is running
lt: Dirbu

en: Show
lt: Rodyti

en: Hide
lt: Slėpti

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
lt: Galima parsisiųsti %ls laidą.

en: You can upgrade me ^-^
lt: O mane galima atnaujnti ^-^

en: &Cancel
lt: &Nutraukti

en: Error!
lt: Klaida!

en: Disk needs to be repaired
lt: diską reikia tvarkyti

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
lt: Išanalizuota %5.2lf %%

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
lt: Defragmentuota %5.2lf %%, %d etapas

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
lt: Opitimizuota %5.2lf %%, %d etapas, perkelta %I64u kartų

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
lt: išanalizuota

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
lt: Defragmentuota per %d etapą(-us)

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
lt: Optimizuota per %d etapų (-us), perkelta %I64u kartų
