ultradefrag - en to la translation catalogue (79 entries)

en: About UltraDefrag
la: Informatio circa UltraDefrag

en: &Action
la: &Actio

en: &Settings
la: &Optiones

en: &Help
la: A&diuto

en: &Analyze
la: &Investigatio

en: &Defragment
la: &Defragmenta

en: &Quick optimization
la: &Consumma cito

en: &Full optimization
la: Consumma &plene

en: &Optimize MFT
la: Consumma M&FT

en: &Stop
la: Pau&sa

en: &Show report
la: Exhibe &famae

en: Skip removable &media
la: &Exclude discorum amovibilium

en: &Rescan drives
la: &Reproba discorum

en: Repair dri&ves
la: Correcto discorum

en: E&xit
la: E&xitus

en: &When done
la: Post &operam

en: &None
la: &Nihil

en: Stan&dby
la: Somnus &parvus

en: &Hibernate
la: &Somnus diutinus

en: &Logoff
la: &Exitus tuus

en: &Reboot
la: &Repetitio initii

en: &Shutdown
la: &Terminatio

en: &Language
la: &Lingua

en: &Sorting
la: voluptua

en: &Boot time scan
la: &Effectus per Windows initium

en: &Enable
la: &Permitto

en: &Script
la: &Scriptum

en: By &path
la: per semitam

en: By &size
la: per moles

en: By &creation time
la: Per creationem tempus

en: By last &modification time
la: Per ultimo modificatio tempus

en: By &last access time
la: Per ultimo accessum tempus

en: In &ascending order
la: In ascendendo ordinem

en: In &descending order
la: In descendendo ordinem

en: &Contents
la: Indicem &contenta

en: Best &practice
la: &Usus optimus

en: &Frequently asked questions
la: &Saepe interrogavit

en: Cluster map &legend
la: &Descriptio tabulae

en: &About
la: &Informatio

en: Open &log
la: &Aperire stipes

en: Send bug &report
la: Mittere mendum auditui

en: Boot time script
la: Scriptum Windows initii

en: Drive
la: Discus

en: Fragmentation
la: Fragmentatio

en: Total space
la: Spatium totum

en: Free space
la: Spatium liberum

en: % free
la: % liberum

en: Fragmented files on
la: Fragmentem tabellae in

en: Visit our Homepage
la: Visito paginam domesticam

en: View report options
la: Optiones famae

en: Powered by Lua
la: Opero per Lua

en: Fragments
la: numerus fragmenti

en: Size
la: spatium

en: Filename
la: nomen tabellae

en: Comment
la: commentarius

en: locked
la: clausus

en: move failed
la: motio defecit

en: invalid
la: irritus

en: Please confirm
la: Comproba

en: Do you really want to hibernate when done?
la: Vuoi veramente ibernare il PC dopo la deframmentazione?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
la: %lu secundi ante somnum diutinum

en: Do you really want to log off when done?
la: Vuoi Veramente Spegnere il Sistema quando il processo ha finito?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
la: %lu secundi ante exitum tuum

en: Do you really want to reboot when done?
la: Vuoi Veramente Riavviare il sistema quando il processo ha finito?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
la: %lu secundi ante initii repetitionem

en: Do you really want to shutdown when done?
la: Vuoi veramente spegnere il PC dopo la deframmentazione?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
la: %lu secundi ante terminationem

en: &Yes
la: &Sic

en: &No
la: &Non

en: folders
la: libri

en: files
la: tabellae

en: fragmented
la: fragmentem

en: compressed
la: stringem

en: The job is running
la: Exsecutio labori

en: Show
la: Exhibeo

en: Hide
la: Condo

en: You can upgrade me ^-^
la: Potes renovo mei ^-^

en: Disk needs to be repaired
la: Discus requirit correctionem

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
la: Investigam
