ultradefrag - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: About UltraDefrag
ja: UltraDefrag について

en: A powerful defragmentation utility.
ja: 強力なデフラグユーティリティ。

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
ja: クレジットとライセンスはハンドブックに記載されています。

en: UltraDefrag website
ja: UltraDefragのウェブサイト

en: &Action
ja: アクション

en: &Settings
ja: 設定

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Analyze
ja: 分析

en: &Defragment
ja: 断片ファイルのデフラグ

en: &Quick optimization
ja: 迅速に最適化する

en: &Full optimization
ja: 完全に最適化する

en: &Optimize MFT
ja: MFTの最適化する

en: Pa&use
ja: 一時停止

en: &Stop
ja: 停止

en: &Show report
ja: レポートの表示

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
ja: 奥深いアクション

en: Skip removable &media
ja: リムーバブルメディアは除外

en: &Rescan drives
ja: ドライブを再読込み

en: Repair dri&ves
ja: ドライブの修復 (CHKDSK)

en: E&xit
ja: 終了

en: &When done
ja: デフラグ完了後の動作

en: &None
ja: なし(&N)

en: Stan&dby
ja: スタンバイ(&D)

en: &Hibernate
ja: 休止状態(&H)

en: &Logoff
ja: ログオフ(&L)

en: &Reboot
ja: 再起動(&R)

en: &Shutdown
ja: シャットダウン(&S)

en: &Language
ja: 言語

en: &Options
ja: &オプション

en: &Sorting
ja: 並べ替え

en: &Boot time scan
ja: 起動時のスキャン

en: &Automatic defragmentation
ja: 自動デフラグ

en: &Enable
ja: 有効にする

en: &Script
ja: スクリプト

en: S&cheduler
ja: スケジューラ

en: By &path
ja: パス

en: By &size
ja: サイズ

en: By &creation time
ja: 作成日

en: By last &modification time
ja: 最終更新日時

en: By &last access time
ja: 最終アクセス日時

en: In &ascending order
ja: 昇順

en: In &descending order
ja: 降順

en: &Contents
ja: 目次

en: Best &practice
ja: 使い方のヒント

en: &Frequently asked questions
ja: よくある質問

en: Cluster map &legend
ja: クラスタマップの凡例

en: &Upgrade
ja: &アップグレード

en: &Never check
ja: &確認しない

en: Check &stable releases only
ja: チェック &安定したリリースのみ

en: Check &all releases
ja: チェック  &すべてのリリース

en: &Check now
ja: &今すぐ確認

en: &About
ja: UltraDefrag について

en: &Debug
ja: デバッグ

en: Open &log
ja: ログを開きます。

en: Send bug &report
ja: バグレポートを送る

en: Boot time script
ja: ブート時のスクリプト

en: Automatic defragmentation scheduler
ja: 自動デフラグスケジューラ

en: Automatic defragmentation script
ja: 自動デフラグスクリプト

en: Drive
ja: ボリューム

en: Status
ja: 状態

en: Fragmentation
ja: フラグメンテーション

en: Total space
ja: 容量

en: Free space
ja: 空き容量

en: % free
ja: パーセント

en: Fragmented files on
ja: 断片化されたファイル

en: Visit our Homepage
ja: ホームページを訪問

en: View report options
ja: レポートオプションを表示

en: Powered by Lua
ja: Luaを搭載

en: Fragments
ja: フラグメント

en: Size
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Comment
ja: コメント

en: locked
ja: ロック

en: move failed
ja: 移動に失敗しました

en: invalid
ja: 無効

en: Please confirm
ja: 確認して下さい

en: Do you really want to hibernate when done?
ja: 完了後、休止状態にしますか？

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
ja: %lu 休止状態までの秒数

en: Do you really want to log off when done?
ja: 完了後、ログオフしますか？

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
ja: %lu ログオフまでの秒数

en: Do you really want to reboot when done?
ja: 完了後、再起動しますか？

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
ja: %lu 再起動までの秒数

en: Do you really want to shutdown when done?
ja: 完了後、シャットダウンしますか？

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
ja: %lu シャットダウンまでの秒数

en: &Yes
ja: はい

en: &No
ja: いいえ

en: folders
ja: フォルダ

en: files
ja: ファイル

en: fragmented
ja: 断片化

en: compressed
ja: 圧縮

en: The job is paused
ja: ジョブが一時停止されている

en: The job is running
ja: ジョブは実行中です

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 隠す

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
ja: リリース %ls をダウンロードできます！

en: You can upgrade me ^-^
ja: あなたは私をアップグレードすることができます ^-^

en: &Cancel
ja: &取消

en: Error!
ja: エラー！

en: Disk needs to be repaired
ja: ディスクを修復する必要があります

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
ja: %5.2lf %% 分析中

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
ja: %5.2lf %% デフラグ中、%d パス

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
ja: %5.2lf %% 最適化中、%d パス、%I64u 個移動しました

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
ja: 分析済み

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
ja: %d パスでデフラグ完了

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
ja: %d パスで最適化完了、%I64u 個移動しました
