ultradefrag - en to it translation catalogue (101 entries)

en: About UltraDefrag
it: Informazioni su UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
it: Un potente programma di deframmentazione.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
it: I riconoscimenti e le licenze sono elencati nella guida del programma.

en: UltraDefrag website
it: Sito web di Ultradefrag

en: &Action
it: &Azione

en: &Settings
it: &Impostazioni

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Analyze
it: &Analizza

en: &Defragment
it: &Deframmenta

en: &Quick optimization
it: &Ottimizzazione veloce

en: &Full optimization
it: &Ottimizzazione completa

en: &Optimize MFT
it: &Ottimizzazione MFT

en: Pa&use
it: Pa&usa

en: &Stop
it: &Interrompi

en: &Show report
it: &Visualizza rapporto

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
it: Azione pr&ofonda

en: Skip removable &media
it: Escludi dischi &rimovibili

en: &Rescan drives
it: &Riscansiona unità

en: Repair dri&ves
it: Ripara un&ità

en: E&xit
it: E&sci

en: &When done
it: &Al termine

en: &None
it: &Al termine non fare nulla

en: Stan&dby
it: Al termine entra in &Standby

en: &Hibernate
it: &Al termine entra in Ibernazione

en: &Logoff
it: &Al termine Disconnetti

en: &Reboot
it: &Al termine Riavvia

en: &Shutdown
it: &Al termine Spegni

en: &Language
it: &Lingua

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Sorting
it: &Elencazione

en: &Boot time scan
it: &Scansione all'avvio

en: &Automatic defragmentation
it: Deframmentazione &automatica

en: &Enable
it: &Abilita

en: S&cheduler
it: &Pianificatore

en: By &path
it: Elenca per &percorso

en: By &size
it: Elenca per &dimensioni

en: By &creation time
it: Elenca per ora di &creazione

en: By last &modification time
it: Elenca per ora dell'ultima &modifica

en: By &last access time
it: Elenca per ora dell'ultimo &accesso

en: In &ascending order
it: Elenca in &ordine crescente

en: In &descending order
it: Elenca in &ordine decrescente

en: &Contents
it: &Contenuti

en: Best &practice
it: &Metodo migliore

en: &Frequently asked questions
it: &Domande frequenti

en: Cluster map &legend
it: &Legenda mappa dei cluster

en: &Upgrade
it: &Aggiorna

en: &Never check
it: &Non controllare mai

en: Check &stable releases only
it: Controlla &solo le versioni stabili

en: Check &all releases
it: Controlla tutte le &versioni

en: &Check now
it: &Controlla ora

en: &About
it: &Informazioni sul programma

en: Open &log
it: Apri &log

en: Send bug &report
it: Invia &rapporto errore

en: Boot time script
it: Script deframmentazione all'avvio

en: Automatic defragmentation scheduler
it: Pianificatore di deframmentazione automatica

en: Automatic defragmentation script
it: Script di deframmentazione automatica

en: Drive
it: Unità

en: Status
it: Stato

en: Fragmentation
it: Frammentazione

en: Total space
it: Spazio totale

en: Free space
it: Spazio libero

en: % free
it: % libero

en: Fragmented files on
it: File frammentati su

en: Visit our Homepage
it: Visita il sito web

en: View report options
it: Visualizza opzioni rapporto

en: Fragments
it: Frammenti

en: Size
it: Dimensioni

en: Filename
it: Nome del file

en: Comment
it: Commento

en: locked
it: bloccato

en: move failed
it: impossibile spostare

en: invalid
it: non valido

en: Please confirm
it: Conferma

en: Do you really want to hibernate when done?
it: Volete veramente ibernare il PC dopo la deframmentazione?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
it: %lu secondi all'ibernazione

en: Do you really want to log off when done?
it: Volete veramente disconnettervi quando il processo è terminato?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
it: %lu secondi alla disconnessione utente

en: Do you really want to reboot when done?
it: Volete veramente riavviare il sistema quando il processo è terminato?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
it: %lu secondi al riavvio

en: Do you really want to shutdown when done?
it: Volete veramente spegnere il PC dopo la deframmentazione?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
it: %lu secondi allo spegnimento

en: &Yes
it: &Si

en: folders
it: cartelle

en: files
it: file

en: fragmented
it: frammentati

en: compressed
it: compressi

en: The job is paused
it: Il processo è in pausa

en: The job is running
it: Operazione in esecuzione

en: Show
it: Visualizza

en: Hide
it: Nascondi

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
it: La versione %ls è pronta per essere scaricata!

en: You can upgrade me ^-^
it: Puoi aggiornarmi ^-^

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Error!
it: Errore!

en: Disk needs to be repaired
it: Il disco deve essere riparato

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
it: %5.2lf %% analizzato

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
it: %5.2lf %% deframmentato, passaggio %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
it: %5.2lf %% ottimizzato, passaggio %d, %I64u spostamenti totali

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
it: Analizzato

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
it: Deframmentato, in %d passaggi

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
it: Ottimizzato, in %d passaggi, %I64u spostamenti totali
