ultradefrag - en to is translation catalogue (79 entries)

en: About UltraDefrag
is: Um UltraDefrag

en: &Action
is: Aðgerð

en: &Settings
is: Stillingar

en: &Help
is: Hjálp

en: &Analyze
is: Greindu

en: &Defragment
is: samstykkjun

en: &Quick optimization
is: Quick hagræðingu

en: &Full optimization
is: Full hagræðingu

en: &Optimize MFT
is: Hagræða MFT

en: &Stop
is: Stöðva

en: &Show report
is: Sýna skýrslu

en: Skip removable &media
is: Sleppa færanlegur frá miðöldum

en: &Rescan drives
is: Rifta ökuferð

en: Repair dri&ves
is: Viðgerð diska

en: E&xit
is: Hætta

en: &When done
is: Þegar gert

en: &None
is: Ekkert

en: Stan&dby
is: Standby

en: &Hibernate
is: Leggjast í vetrardvala

en: &Logoff
is: aftengja

en: &Reboot
is: Endurfæddur

en: &Shutdown
is: Lokun

en: &Language
is: Tungumál

en: &Sorting
is: Flokkun

en: &Boot time scan
is: Windows stígvél tími grannskoða

en: &Enable
is: Auðvelda

en: &Script
is: Skrifletur

en: By &path
is: Með leið

en: By &size
is: eftir stærð

en: By &creation time
is: Eftir tíma sköpun

en: By last &modification time
is: Eftir síðustu breytingar tíma

en: By &last access time
is: Eftir síðasta aðgang sinn

en: In &ascending order
is: Í hækkandi röð

en: In &descending order
is: Í röð

en: &Contents
is: Efnisyfirlit

en: Best &practice
is: Best practice

en: &Frequently asked questions
is: Spurt og svarað

en: Cluster map &legend
is: Cluster kort þjóðsaga

en: &About
is: Um

en: &Debug
is: Kemba

en: Open &log
is: Opnaðu þig

en: Send bug &report
is: Senda villuskýrslu

en: Boot time script
is: Ræsingu handrit

en: Drive
is: Bindi

en: Status
is: Staða

en: Fragmentation
is: Sundrungu

en: Total space
is: Alger Rúm

en: Free space
is: Frjáls Rúm

en: % free
is: % Frjáls

en: Fragmented files on
is: Brotakennd skrár á

en: Visit our Homepage
is: Heimsækja heimasíðu okkar

en: View report options
is: Skoða skýrslu valkosti

en: Fragments
is: brot

en: Size
is: stærð

en: Comment
is: athugasemd

en: locked
is: læst

en: move failed
is: færa ekki

en: invalid
is: ógild

en: Please confirm
is: Vinsamlegast staðfestu

en: Do you really want to hibernate when done?
is: Viltu virkilega að leggjast í vetrardvala þegar gert?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
is: %lu sekúndur til dvala

en: Do you really want to log off when done?
is: Viltu virkilega að aftengja þegar gert?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
is: %lu sekúndur til aftengja

en: Do you really want to reboot when done?
is: Viltu virkilega að endurræsa þegar gert?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
is: %lu sekúndur til endurræsa

en: Do you really want to shutdown when done?
is: Viltu virkilega að lokun þegar gert?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
is: %lu sekúndur til lokun

en: &Yes
is: Já

en: &No
is: Engin

en: folders
is: mappa

en: files
is: skrá

en: fragmented
is: slitin

en: compressed
is: þjappað

en: The job is running
is: A starf er í gangi

en: Show
is: sýna

en: Hide
is: fela

en: You can upgrade me ^-^
is: Þú getur uppfæra mig ^-^

en: Disk needs to be repaired
is: Diskur þarf að gera

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
is: Greindu
