ultradefrag - en to ilo translation catalogue (100 entries)

en: About UltraDefrag
ilo: Maipapan iti UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
ilo: Mannakabalin nga alikamen iti panangdagup

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
ilo: Nakalista dagiti pammigbig ken lisensia iti manual.

en: UltraDefrag website
ilo: Website ti UltraDefrag

en: &Action
ilo: &Aramiden

en: &Settings
ilo: Pagalaga&den

en: &Help
ilo: &Tulong

en: &Analyze
ilo: &Usigen

en: &Defragment
ilo: &Dagupen

en: &Quick optimization
ilo: Ikanatad a &Napartak

en: &Full optimization
ilo: Ikanatad a &Sibubukel

en: &Optimize MFT
ilo: Ikanatad ti M&FT

en: Pa&use
ilo: Ituk&eng

en: &Stop
ilo: Ressa&ten

en: &Show report
ilo: Ipadla&w ti padamag

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
ilo: &Adalem nga Aramiden

en: Skip removable &media
ilo: Ikulasay ti &Media a Maikkat

en: &Rescan drives
ilo: Suki&maten ti Drive

en: Repair dri&ves
ilo: Tarimnen ti Drive

en: E&xit
ilo: &Leppasen

en: &When done
ilo: Intuno &malpas...

en: &None
ilo: &Awan

en: Stan&dby
ilo: &Pagurayen

en: &Hibernate
ilo: Pat&urogen

en: &Logoff
ilo: &Turposen ti Sesion

en: &Reboot
ilo: Irugi &Manen

en: &Shutdown
ilo: I&ddepen

en: &Language
ilo: Pagsas&sao

en: &Options
ilo: &Pakapipilian

en: &Sorting
ilo: &Panagidalimanek

en: &Boot time scan
ilo: &Usigen iti panagrugi

en: &Enable
ilo: &Pagandaren

en: &Script
ilo: Pa&mayaan

en: By &path
ilo: Idalimanek iti &danas

en: By &size
ilo: Idalimanek iti &kadakkel

en: By &creation time
ilo: Idalimanek iti i&paparsua

en: By last &modification time
ilo: Idalimanek iti i&babaliw

en: By &last access time
ilo: Idalimanek iti &naudi a pannakaaramat

en: In &ascending order
ilo: Idalimanek nga agpangat&o

en: In &descending order
ilo: Idali&manek nga agpababa

en: &Contents
ilo: &Aglalaon

en: Best &practice
ilo: &Nalaing a Pagsurotan

en: &Frequently asked questions
ilo: Masansan a &Saludsod

en: Cluster map &legend
ilo: &Simbolo ti Mapa ti Raay

en: &Upgrade
ilo: Tan-&ayen

en: &Never check
ilo: &Nungka amaden

en: Check &stable releases only
ilo: Amaden laeng ti na&simpa a bersion

en: Check &all releases
ilo: Amaden &amin a bersion

en: &Check now
ilo: &Amaden itan

en: &About
ilo: &Maipapan iti

en: &Debug
ilo: &Depuraen

en: Open &log
ilo: Ilukat ti &Rehistro

en: Send bug &report
ilo: Ipatulod ti &Padamag ti Kammali

en: Boot time script
ilo: Pamayaan iti Panagrugi

en: Status
ilo: Kasasaad

en: Fragmentation
ilo: Panagpisi

en: Total space
ilo: Kadagupan nga espasio

en: Free space
ilo: Nawaya

en: % free
ilo: % ti Nawaya

en: Fragmented files on
ilo: Napisi nga intar iti

en: Visit our Homepage
ilo: Basaen ti Kangrunaan a Panid

en: View report options
ilo: Ipadlaw ti pakapipilian ti padamag

en: Powered by Lua
ilo: Kabaelan ti Lua

en: Fragments
ilo: Pisi

en: Size
ilo: Kadakkel

en: Filename
ilo: Nagan ti intar

en: Comment
ilo: Ballaag

en: locked
ilo: nakakandado

en: move failed
ilo: di-naiyakar

en: invalid
ilo: di-natutup

en: Please confirm
ilo: Panagpasingked

en: Do you really want to hibernate when done?
ilo: Apagleppasna ket kayatyo a pagturogen?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
ilo: %lu a segundo intuno panagpagturogna

en: Do you really want to log off when done?
ilo: Apagleppasna ket kayatyo a turposen?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
ilo: %lu a segundo intuno panangturposna

en: Do you really want to reboot when done?
ilo: Apagleppasna ket kayatyo nga irugi manen?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
ilo: %lu a segundo intuno panagirugina manen

en: Do you really want to shutdown when done?
ilo: Apagleppasna ket kayatyo nga iddepen?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
ilo: %lu segundo intuno panagiddepna

en: &Yes
ilo: &Wen

en: &No
ilo: &Saan

en: folders
ilo: karpeta

en: files
ilo: intar

en: fragmented
ilo: napisi

en: compressed
ilo: nasensen

en: The job is paused
ilo: Nakasardeng ti trabaho

en: The job is running
ilo: Umaandar ti trabaho

en: Show
ilo: Ipadlaw

en: Hide
ilo: Ilemmeng

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
ilo: Maiyulogen ti %ls!

en: You can upgrade me ^-^
ilo: Mapalaingennakon. ^-^

en: &Cancel
ilo: I&babawi

en: Error!
ilo: Biddut!

en: Disk needs to be repaired
ilo: Masapol a matarimaan ti disk

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
ilo: Inusig: %5.2lf %%

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
ilo: Dinagup: %5.2lf %%; suot: %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
ilo: Inkanatad: %5.2lf %%; suot: %d; pannakayakar: %I64u

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
ilo: Inusig

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
ilo: Dinagup iti %d a suot

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
ilo: Inkanatad iti %d a suot, iti kadagupan nga %I64u a pannakayakar.
