ultradefrag - en to id translation catalogue (97 entries)

en: About UltraDefrag
id: Tentang UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
id: Kredit dan lisensi tercantum dalam buku panduan.

en: UltraDefrag website
id: Laman web UltraDefrag

en: &Action
id: &Aksi

en: &Settings
id: &Pengaturan

en: &Help
id: &Bantuan

en: &Analyze
id: &Analisis

en: &Defragment
id: &Defragmentasi

en: &Quick optimization
id: Pengoptimalan &singkat

en: &Full optimization
id: Pengoptimalan &penuh

en: &Optimize MFT
id: &Optimisasi MFT

en: Pa&use
id: Je&da

en: &Stop
id: &Berhenti

en: &Show report
id: &Tampilkan Laporan

en: Skip removable &media
id: &Hindari media lepas

en: &Rescan drives
id: S&can ulang drives

en: Repair dri&ves
id: Perbaiki dri&ve

en: E&xit
id: K&eluar

en: &When done
id: &Ketika selesai

en: &None
id: &Tidak ada

en: Stan&dby
id: &Siaga

en: &Hibernate
id: &Hibernasi

en: &Logoff
id: &Log keluar

en: &Reboot
id: Hidupkan &ulang

en: &Shutdown
id: &Matikan

en: &Language
id: &Bahasa

en: &Options
id: &Opsi

en: &Sorting
id: &Urutkan

en: &Boot time scan
id: &Waktu scan boot

en: &Enable
id: &Aktif

en: &Script
id: &Naskah

en: By &path
id: Urutkan berdasarkan &lokasi

en: By &size
id: Urutkan berdasarkan &ukuran

en: By &creation time
id: Urutkan berdasarkan &waktu pembuatan

en: By last &modification time
id: Urutkan berdasarkan &terakhir kali modifikasi

en: By &last access time
id: Urutkan berdasarkan akses terak&hir

en: In &ascending order
id: Urutkan secara &asending

en: In &descending order
id: Urutkan secara &desending

en: &Contents
id: &Konten

en: Best &practice
id: &Praktek Terbaik

en: &Frequently asked questions
id: Pertanyaan yang sering diajukan

en: Cluster map &legend
id: Keterangan &Peta Cluster

en: &Never check
id: &Jangan pernah cek

en: Check &stable releases only
id: Cek rilis stabil saja

en: Check &all releases
id: Cek &senua rilis

en: &Check now
id: &Cek sekarang

en: &About
id: &Tentang

en: Open &log
id: Buka &log

en: Send bug &report
id: &Kirim laporan bug

en: Boot time script
id: Waktu boot naskah

en: Drive
id: Kandar

en: Status
id: Keadaan

en: Fragmentation
id: Fragmentasi

en: Total space
id: Kapasitas

en: Free space
id: Ruang bebas

en: % free
id: % bebas

en: Fragmented files on
id: Berkas terberai di

en: Visit our Homepage
id: Lihat situs

en: View report options
id: Lihat opsi laporan

en: Powered by Lua
id: Diberdayakan oleh Lua

en: Fragments
id: potongan

en: Size
id: ukuran

en: Filename
id: nama berkas

en: Comment
id: komentar

en: locked
id: terkunci

en: move failed
id: tidak bisa memindahkan

en: invalid
id: tidak sah

en: Please confirm
id: Konfirmasi

en: Do you really want to hibernate when done?
id: Anda benar ingin menghibernasikan PC ketika selesai?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
id: %lu detik lagi hibernasi

en: Do you really want to log off when done?
id: Anda benar ingin log keluar PC ketika selesai?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
id: %lu detik lagi log keluar

en: Do you really want to reboot when done?
id: Anda benar ingin menghidupkan ulang PC ketika selesai?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
id: %lu detik lagi menghidupkan ulang

en: Do you really want to shutdown when done?
id: Anda benar ingin mematikan PC ketika selesai?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
id: %lu detik lagi mati

en: &Yes
id: &Ya

en: &No
id: &Tidak

en: folders
id: map

en: files
id: berkas

en: fragmented
id: terfragmentasi

en: compressed
id: termampatkan

en: The job is paused
id: Tugas di jeda

en: The job is running
id: Sedang melakukan tugas

en: Show
id: Tampilkan

en: Hide
id: Sembunyikan

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
id: Rilis %ls sudah tersedia untuk di unduh!

en: You can upgrade me ^-^
id: Anda dapat meng-upgrade saya ^-^

en: &Cancel
id: &Batalkan

en: Error!
id: Terjadi Kesalahan!

en: Disk needs to be repaired
id: Disk perlu diperbaiki

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
id: %5.2lf %% dianalisa

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
id: %5.2lf %% terdefrag, tahap %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
id: %5.2lf %% teroptimisasi, tahap %d, %I64u perpindahan

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
id: Teranalisis

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
id: Terdefrag, dalam %d tahap

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
id: Teroptimisasi, dalam %d tahap, %I64u perpindahan
