ultradefrag - en to hu translation catalogue (99 entries)

en: About UltraDefrag
hu: UltraDefrag névjegy

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
hu: A fejlesztők és a licenszek a kézikönyvben vannak felsorolva.

en: UltraDefrag website
hu: UltraDefrag weboldal

en: &Action
hu: Feladatok

en: &Settings
hu: Beállítások

en: &Help
hu: Segítség

en: &Analyze
hu: Elemzés

en: &Defragment
hu: Indítás

en: &Quick optimization
hu: Gyors optimalizálás

en: &Full optimization
hu: Teljes optimalizálás

en: &Optimize MFT
hu: MFT optimalizálás

en: Pa&use
hu: &Szünet

en: &Stop
hu: Megáll

en: &Show report
hu: Jelentés megtekintése

en: Skip removable &media
hu: Hordozható meghajtók kihagyása

en: &Rescan drives
hu: Frissítés

en: Repair dri&ves
hu: Meghajtók javítása

en: E&xit
hu: Kilépés

en: &When done
hu: Ha kész

en: &None
hu: nincs

en: Stan&dby
hu: Készenlét

en: &Hibernate
hu: Hibernálás

en: &Logoff
hu: Kijelentkezés

en: &Reboot
hu: Újraindítás

en: &Shutdown
hu: Kikapcsolás

en: &Language
hu: Nyelv

en: &Options
hu: &Beállítások

en: &Sorting
hu: Rendezé&s

en: &Boot time scan
hu: Vizsgálat rendszerinduláskor

en: &Enable
hu: Bekapcsolva

en: &Script
hu: Szkript

en: By &path
hu: útvonal szerint

en: By &size
hu: méret szerint

en: By &creation time
hu: létrehozási dátum szerint

en: By last &modification time
hu: módosítási dátum szerint

en: By &last access time
hu: hozzáférési dátum szerint

en: In &ascending order
hu: növekvő sorrendben

en: In &descending order
hu: csökkenő sorrrendben

en: &Contents
hu: Tartalom

en: Best &practice
hu: Bevált gyakorlat

en: &Frequently asked questions
hu: &Gyakran ismételt kérdések

en: Cluster map &legend
hu: Klaszter térkép &magyarázat

en: &Upgrade
hu: &Frissítés

en: &Never check
hu: &Soha nem ellenőriz

en: Check &stable releases only
hu: &Csak a stabil megjelenések ellenőrzése

en: Check &all releases
hu: M&inden megjelenés ellenőrzése

en: &Check now
hu: &Azonnali ellenőrzés

en: &About
hu: Névjegy

en: &Debug
hu: Hi&bakeresés

en: Open &log
hu: Nap&ló megnyitása

en: Send bug &report
hu: Hibajelentés küldése

en: Boot time script
hu: Rendszerinduláskor lefutó szkript

en: Drive
hu: Meghajtó

en: Status
hu: Állapot

en: Fragmentation
hu: Töredezettség

en: Total space
hu: Kapacitás

en: Free space
hu: Szabad terület

en: % free
hu: % szabad

en: Fragmented files on
hu: Töredezett fájlok itt:

en: Visit our Homepage
hu: Látogasd meg a honlapunkat

en: View report options
hu: Jelentési beállítások mutatása

en: Powered by Lua
hu: Engem is 'Lua' hajt!

en: Fragments
hu: töredékek

en: Size
hu: méret

en: Filename
hu: fájlnév

en: Comment
hu: megjegyzés

en: locked
hu: zárt

en: move failed
hu: mozgatás sikertelen

en: invalid
hu: érvénytelen

en: Please confirm
hu: Kérlek erősítsd meg

en: Do you really want to hibernate when done?
hu: Tényleg hibernálni szeretnéd a számítógépet ha kész?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
hu: %lu másodperc a hibernálásig

en: Do you really want to log off when done?
hu: Valóban ki akarsz jelentkezni ha kész?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
hu: %lu másodperc a kijelentkezésig

en: Do you really want to reboot when done?
hu: Valóban újra akarod indítani ha kész?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
hu: %lu másodperc az újraindításig

en: Do you really want to shutdown when done?
hu: Tényleg ki akarod kapcsolni a számítógépet ha kész?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
hu: %lu másodperc a kikapcsolásig

en: &Yes
hu: Igen

en: &No
hu: Nem

en: folders
hu: mappa

en: files
hu: fájl

en: fragmented
hu: töredezett

en: compressed
hu: tömörített

en: The job is paused
hu: A feladat szüneteltetve

en: The job is running
hu: Egy feladat már fut

en: Show
hu: Mutat

en: Hide
hu: Elrejt

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
hu: %ls verzió letölthető!

en: You can upgrade me ^-^
hu: Frissíthetnél engem ^-^

en: &Cancel
hu: &Mégse

en: Error!
hu: Hiba!

en: Disk needs to be repaired
hu: A lemeznek javításra van szüksége

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
hu: %5.2lf %% analizálva

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
hu: %5.2lf %% töredezettségmentesítve, %d. menet

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
hu: %5.2lf %% optimalizálva, %d. menet, összesen %I64u áthelyezés

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
hu: Elemzett

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
hu: %d. menetben töredezettségmentesítve

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
hu: %d. menetben optimalizálva, összesen %I64u áthelyezés
