ultradefrag - en to hr translation catalogue (98 entries)

en: About UltraDefrag
hr: O UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
hr: Zasluge i icence su  zapisane u priručniku.

en: UltraDefrag website
hr: UltraDefrag web stranica

en: &Action
hr: Akcija

en: &Settings
hr: Postavke

en: &Help
hr: Pomoć

en: &Analyze
hr: Analiziraj

en: &Defragment
hr: Defragmentiraj

en: &Quick optimization
hr: Brza optimizacija

en: &Full optimization
hr: Potpuna optimizacija

en: &Optimize MFT
hr: Optimiziraj MFT

en: Pa&use
hr: Pa&uziraj

en: &Stop
hr: Zaustavi

en: &Show report
hr: Prikaži izvješće

en: Skip removable &media
hr: Preskoči prijenosne medije

en: &Rescan drives
hr: Osvježi

en: Repair dri&ves
hr: Popravak pogoni

en: E&xit
hr: Izlaz

en: &When done
hr: Nakon dovršetka

en: &None
hr: Ništa

en: Stan&dby
hr: Pripravnos&t

en: &Hibernate
hr: Hibernacija

en: &Logoff
hr: Odjava

en: &Reboot
hr: Ponovno podizanje sustava

en: &Shutdown
hr: Gašenje računala

en: &Language
hr: Jezik

en: &Options
hr: &Opcije

en: &Sorting
hr: sortiranje

en: &Boot time scan
hr: Start pri pokretanju Windowsa

en: &Enable
hr: Omogući

en: &Script
hr: Skripta

en: By &path
hr: Po &putanji

en: By &size
hr: Po &veličini

en: By &creation time
hr: Po vremenu &stvaranja

en: By last &modification time
hr: Po zadnjem vre&menu promjene

en: By &last access time
hr: Po zadnjem vremenu p&ristupa

en: In &ascending order
hr: Uzl&aznim redoslijedom

en: In &descending order
hr: Silaznim re&doslijedom

en: &Contents
hr: Sadržaj

en: Best &practice
hr: Najbolja praksa

en: &Frequently asked questions
hr: Pitanja i odgovori

en: Cluster map &legend
hr: Klaster karta legenda

en: &Upgrade
hr: &Nadogradnja

en: &Never check
hr: &Nikad ne provjeravaj

en: Check &stable releases only
hr: Provjeri samo &stabilna izdanja

en: Check &all releases
hr: Provjeri sv&a izdanja

en: &Check now
hr: &Provjeri sad

en: &About
hr: O programu

en: &Debug
hr: &Debugiraj

en: Open &log
hr: Otvorite zapisnik

en: Send bug &report
hr: Pošalji bug izvještaj

en: Boot time script
hr: Skripta pri podizanju sustava

en: Drive
hr: Disk

en: Fragmentation
hr: Fragmentacija

en: Total space
hr: Ukupan prostor

en: Free space
hr: Slobodan prostor

en: % free
hr: Postotak

en: Fragmented files on
hr: Fragmentiranih datoteka na

en: Visit our Homepage
hr: Posjetite našu početnu stranicu

en: View report options
hr: Pregled izvješća opcije

en: Powered by Lua
hr: Pokreće ga Lua

en: Fragments
hr: fragmenti

en: Size
hr: veličina

en: Filename
hr: naziv datoteke

en: Comment
hr: komentar

en: locked
hr: zaključan

en: move failed
hr: premjestiti nije

en: invalid
hr: nevažeći

en: Please confirm
hr: Potvrdi

en: Do you really want to hibernate when done?
hr: Da li stvarno želite hiberniranje PC-a kad se izvrši?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
hr: %lu sekunda do hibernacije

en: Do you really want to log off when done?
hr: Želite li se zaista želite odjaviti nakon dovršetka?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
hr: %lu sekundi do odjave

en: Do you really want to reboot when done?
hr: Želite li zaista to ponovno podizanje sustava knakon dovršetka?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
hr: %lu sekundi do ponovnog pokretanja

en: Do you really want to shutdown when done?
hr: Da li stvarno želite ugasiti PC kad se izvrši?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
hr: %lu sekunda do gašenja

en: &Yes
hr: Da

en: &No
hr: Ne

en: folders
hr: mapa

en: files
hr: datoteka

en: fragmented
hr: fragmentirano

en: compressed
hr: komprimirano

en: The job is paused
hr: Posao je pauziran

en: The job is running
hr: Posao se izvodi

en: Show
hr: Pokazati

en: Hide
hr: Sakriti

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
hr: Izdanje %ls je dostupno za preuzimanje

en: You can upgrade me ^-^
hr: Možete me nadogradnju ^-^

en: &Cancel
hr: &Odustani

en: Error!
hr: Greška!

en: Disk needs to be repaired
hr: Disk treba popraviti

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
hr: %5.2lf %% analizirano

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
hr: %5.2lf %% defragmentirano, prošlo %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
hr: %5.2lf %% optimizirano, prošlo %d, %I64u pomaka ukupno

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
hr: Analizirano

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
hr: Defragmentirano, u %d prolaza

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
hr: Optimizirano, u %d prolaza, %I64u pomaka ukupno
