ultradefrag - en to hi translation catalogue (82 entries)

en: About UltraDefrag
hi: अल्ट्रा डिफ्रेग्मेन्टर के बारे में

en: &Action
hi: कार्य

en: &Settings
hi: पतिस्थितियाँ

en: &Help
hi: सहायता

en: &Analyze
hi: &विश्लेषण करें

en: &Defragment
hi: &एकीकृत करें

en: &Quick optimization
hi: &त्वरित अनुकूलन

en: &Full optimization
hi: पूर्ण &अनुकूलन

en: &Optimize MFT
hi: MFT अनुकूल करें

en: Pa&use
hi: विश्राम

en: &Stop
hi: रोकें

en: &Show report
hi: विवरणी दिखाइए

en: Skip removable &media
hi: अलग हो सकने वाली ड्राइव छोडें

en: &Rescan drives
hi: ड्राइव पुनः जाचें

en: Repair dri&ves
hi: ड्राइव की मरम्मत करें

en: E&xit
hi: बाहर निकलें

en: &When done
hi: जब कार्य पूर्ण हो

en: &None
hi: कुछ न करें

en: Stan&dby
hi: अतिरिक्त कार्यों के लिए रुकें

en: &Hibernate
hi: शीतनिद्रा में जाएँ

en: &Logoff
hi: लॉग आफ करें

en: &Reboot
hi: सँगणक पुनः आरंभ करें

en: &Shutdown
hi: सँगणक बंद करें

en: &Language
hi: भाषा

en: &Sorting
hi: अनुक्रमण

en: &Boot time scan
hi: विंडोज़ बूट काल जाँच

en: &Enable
hi: चालू करें

en: &Script
hi: आलेख

en: By &path
hi: पथ से अनुक्रमित करें

en: By &size
hi: आकार से अनुक्रमित करें

en: By &creation time
hi: रचनाकाल से अनुक्रमित करें

en: By last &modification time
hi: संशोधनकाल से अनुक्रमित करें

en: By &last access time
hi: अंतिम प्रयोगकाल से अनुक्रमित करें

en: In &ascending order
hi: आरोेही क्रम में लगाएँ

en: In &descending order
hi: अवरोही क्रम में लगाएँ

en: &Contents
hi: विषय-सूची

en: Best &practice
hi: सर्वोत्तम कार्य

en: &Frequently asked questions
hi: अक्सर पूछे गए सवाल

en: Cluster map &legend
hi: क्लस्टर नक्शा कथा

en: &About
hi: के विषय में

en: &Debug
hi: डीबग करें

en: Open &log
hi: आलेख देखें

en: Send bug &report
hi: बग वर्णन जमा करें

en: Boot time script
hi: बूट काल लिपि

en: Drive
hi: खण्ड

en: Status
hi: स्थिति

en: Fragmentation
hi: विखंडन

en: Total space
hi: कुल स्थान

en: Free space
hi: रिक्त स्थान

en: % free
hi: % प्रतिशत

en: Fragmented files on
hi: खंडित फ़ाइलें इनमें

en: Visit our Homepage
hi: हमारे होमपेज पर जाएँ

en: View report options
hi: रिपोर्ट विकल्प देखें

en: Powered by Lua
hi: LUA द्वारा संचालित

en: Fragments
hi: टुकड़े

en: Size
hi: परिमाप

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: locked
hi: अवरोधित

en: move failed
hi: कार्यवाही विफल

en: invalid
hi: अमान्य

en: Please confirm
hi: कृपया पुष्टि करें

en: Do you really want to hibernate when done?
hi: क्या आप वास्तव में पूर्ण होने पर सँगणक शीतनिद्रा में भेजना चाहते हैं?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
hi: %lu सेकंड शीतनिद्रा में जाने में

en: Do you really want to log off when done?
hi: क्या आप वास्तव में पूर्ण होने पर सँगणक लॉग ऑफ़ करना चाहते हैं?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
hi: %lu सेकंड लॉग ऑफ़ होने में

en: Do you really want to reboot when done?
hi: क्या आप वास्तव में पूर्ण होने पर सँगणक पुनः आरंभ करना चाहते हैं?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
hi: %lu सेकंड पुनः आरंभ होने में

en: Do you really want to shutdown when done?
hi: क्या आप वास्तव में पूर्ण होने पर सँगणक बन्द करना चाहते हैं?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
hi: %lu सेकंड बन्द होने में

en: &Yes
hi: हाँ

en: &No
hi: नहीं

en: folders
hi: फोल्डर

en: files
hi: फ़ाइल

en: fragmented
hi: खंडित

en: compressed
hi: सम्पीड़ित

en: The job is running
hi: एक कार्य चल रहा है

en: Show
hi: दिखाएँ

en: Hide
hi: छुपाएँ

en: You can upgrade me ^-^
hi: आप मुझे अद्यतन कर सकते हैं ^-^!

en: Disk needs to be repaired
hi: डिस्क की मरम्मत की जरूरत है

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
hi: विश्लेषण पूर्ण
