ultradefrag - en to gl translation catalogue (101 entries)

en: About UltraDefrag
gl: Acerca de UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
gl: Unha potente utilidade de desfragmetación.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
gl: Os créditos e as licencias listan-se no manual.

en: UltraDefrag website
gl: Páxina web de UltraDefrag

en: &Action
gl: &Acción

en: &Settings
gl: &Configuración

en: &Help
gl: A&xuda

en: &Analyze
gl: &Analizar

en: &Defragment
gl: &Desfragmentar

en: &Quick optimization
gl: Optimización rápida

en: &Full optimization
gl: Optimización completa

en: &Optimize MFT
gl: Optimizar MFT

en: Pa&use
gl: Pa&usa

en: &Stop
gl: De&ter

en: &Show report
gl: &Mostrar informe

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
gl: A&cción en produndidade

en: Skip removable &media
gl: &Ignorar discos extraíbeis

en: &Rescan drives
gl: &Escanear discos de novo

en: Repair dri&ves
gl: Unidades de reparación

en: E&xit
gl: &Saír

en: &When done
gl: Ao &rematar

en: &None
gl: Nada

en: Stan&dby
gl: Permanecer

en: &Hibernate
gl: Hibernar

en: &Logoff
gl: Pechar sesión

en: &Reboot
gl: Reiniciar

en: &Shutdown
gl: Apagar

en: &Language
gl: &Lingua

en: &Options
gl: &Opcións

en: &Sorting
gl: clasificando

en: &Boot time scan
gl: &Escanear no inicio

en: &Enable
gl: &Habilitar

en: &Script
gl: &Comandos

en: By &path
gl: Por &ruta

en: By &size
gl: Por &tamaño

en: By &creation time
gl: Por data de &creación

en: By last &modification time
gl: Por data da última &modificación

en: By &last access time
gl: Por data do ú&ltimo acceso

en: In &ascending order
gl: En orde &ascendente

en: In &descending order
gl: En orde &descendente

en: &Contents
gl: &Contidos

en: Best &practice
gl: Óptimos &resultados

en: &Frequently asked questions
gl: &Preguntas máis frecuentes

en: Cluster map &legend
gl: Cluster mapa &lenda

en: &Upgrade
gl: &Actualizar

en: &Never check
gl: &Nunca comprobar

en: Check &stable releases only
gl: Comprobar só versións &estábeis

en: Check &all releases
gl: Comprobar &todas as versións

en: &Check now
gl: &Comprobar agora

en: &About
gl: &Acerca de

en: &Debug
gl: &Depurar

en: Open &log
gl: &Abre rexistro

en: Send bug &report
gl: &Enviar informe de erro

en: Boot time script
gl: Comandos do inicio

en: Drive
gl: Conducir

en: Status
gl: Estado

en: Fragmentation
gl: Fragmentación

en: Total space
gl: Espazo total

en: Free space
gl: Espazo libre

en: % free
gl: % libre

en: Fragmented files on
gl: Arquivos fragmentados no

en: Visit our Homepage
gl: Visita a nosa páxina de inicio

en: View report options
gl: Ver opcións de informe

en: Powered by Lua
gl: Desenvolvido por Lua

en: Fragments
gl: fragmentos

en: Size
gl: tamaño

en: Filename
gl: nome do arquivo

en: Comment
gl: comentar

en: locked
gl: pechado

en: move failed
gl: mover fallou

en: invalid
gl: válido

en: Please confirm
gl: Por favor, confirme

en: Do you really want to hibernate when done?
gl: Realmente desexa hibernar ao rematar?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
gl: %lu segundos até a hibernación

en: Do you really want to log off when done?
gl: Realmente desexa pechar a sesión ao rematar?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
gl: %lu segundos até o peche de sesión

en: Do you really want to reboot when done?
gl: Realmente desexa reiniciar ao rematar?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
gl: %lu segundos até o reinicio

en: Do you really want to shutdown when done?
gl: Realmente desexa apagar ao rematar?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
gl: %lu segundos até o apagado

en: &Yes
gl: &Si

en: &No
gl: &Non

en: folders
gl: cartafoles

en: files
gl: arquivos

en: fragmented
gl: fragmentado

en: compressed
gl: comprimido

en: The job is paused
gl: O traballo está pausado

en: The job is running
gl: O traballo está en execución

en: Show
gl: Amosar

en: Hide
gl: Agochar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
gl: A versión %ls está disponibel para descarga

en: You can upgrade me ^-^
gl: Pode actualizar me ^-^

en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: Error!
gl: Erro!

en: Disk needs to be repaired
gl: O disco precisa ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
gl: %5.2Se %%analizado

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
gl: %5.2Se %% defragmentado, pasada %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
gl: %5.2Se %% optimizado, pasada %d, %I64u movementos totais

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
gl: Analizado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
gl: Defragmentado, en %d pasadas

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
gl: Optimizado, en %d pasadas, %I64u movimentos totais
