ultradefrag - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: About UltraDefrag
fr: À propos d’UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
fr: Un puissant utilitaire de défragmentation.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
fr: Les crédits et licences sont listés dans le manuel.

en: UltraDefrag website
fr: Site Web d’UltraDefrag

en: &Settings
fr: &Paramètres

en: &Help
fr: A&ide

en: &Analyze
fr: &Analyser

en: &Defragment
fr: &Défragmenter

en: &Quick optimization
fr: Optimisation &rapide

en: &Full optimization
fr: Optimisation &complète

en: &Optimize MFT
fr: Optimiser la &MFT

en: Pa&use
fr: &Pause

en: &Stop
fr: Arrê&ter

en: &Show report
fr: A&fficher le rapport

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
fr: Action approfondie

en: Skip removable &media
fr: Exclure les supports a&movibles

en: &Rescan drives
fr: A&ctualiser les disques

en: Repair dri&ves
fr: &Réparer les disques

en: E&xit
fr: &Quitter

en: &When done
fr: &Une fois terminé

en: &None
fr: &Ne rien faire

en: Stan&dby
fr: Mise en &veille

en: &Hibernate
fr: Mise en veille &prolongée

en: &Logoff
fr: &Fermer la session

en: &Reboot
fr: &Redémarrer l’ordinateur

en: &Shutdown
fr: &Arrêter l’ordinateur

en: &Language
fr: &Langue

en: &Sorting
fr: &Tri

en: &Boot time scan
fr: &Analyse au démarrage

en: &Automatic defragmentation
fr: &Défragmentation automatique

en: &Enable
fr: &Activer

en: S&cheduler
fr: &Planificateur

en: By &path
fr: Par c&hemin

en: By &size
fr: Par &taille

en: By &creation time
fr: Par date de &création

en: By last &modification time
fr: Par date de la dernière &modification

en: By &last access time
fr: Par date de d&ernier accès

en: In &ascending order
fr: Par ordre croiss&ant

en: In &descending order
fr: Par ordre &décroissant

en: &Contents
fr: &Contenus

en: Best &practice
fr: A&stuces

en: &Frequently asked questions
fr: &FAQ

en: Cluster map &legend
fr: &Légende de la carte des blocs

en: &Upgrade
fr: &Mise à niveau

en: &Never check
fr: &Ne jamais vérifier

en: Check &stable releases only
fr: Vérifier &les versions stables seulement

en: Check &all releases
fr: Vérifier &toutes les versions

en: &Check now
fr: &Vérifier maintenant

en: &About
fr: À &propos de

en: &Debug
fr: Dé&bogage

en: Open &log
fr: Ouvrir le journa&l

en: Send bug &report
fr: Envoyer un &rapport de bogue

en: Boot time script
fr: Script lancé au démarrage

en: Automatic defragmentation scheduler
fr: Planificateur de défragmentation automatique

en: Automatic defragmentation script
fr: Script de défragmentation automatique

en: Drive
fr: Lecteur

en: Status
fr: État

en: Total space
fr: Espace total

en: Free space
fr: Espace libre

en: % free
fr: % libre

en: Fragmented files on
fr: Fichiers fragmentés sur

en: Visit our Homepage
fr: Visiter notre page d’accueil

en: View report options
fr: Afficher les options du rapport

en: Powered by Lua
fr: Propulsé par Lua

en: Size
fr: Taille

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Comment
fr: Commentaire

en: locked
fr: verrouillé

en: move failed
fr: déplacement échoué

en: invalid
fr: Invalide

en: Please confirm
fr: Veuillez confirmer

en: Do you really want to hibernate when done?
fr: Voulez-vous vraiment mettre l’ordinateur en veille prolongée une fois terminé ?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
fr: %lu secondes avant la mise en veille prolongée

en: Do you really want to log off when done?
fr: Voulez-vous vraiment fermer votre session une fois terminé ?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
fr: %lu secondes avant la fermeture de session

en: Do you really want to reboot when done?
fr: Voulez-vous vraiment redémarrer une fois terminé ?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
fr: %lu secondes avant le redémarrage

en: Do you really want to shutdown when done?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter l’ordinateur une fois terminé ?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
fr: %lu secondes avant l’arrêt

en: &Yes
fr: &Oui

en: &No
fr: &Non

en: folders
fr: dossiers

en: files
fr: fichiers

en: fragmented
fr: fragmenté

en: compressed
fr: compressé

en: The job is paused
fr: Le travail est en pause

en: The job is running
fr: En cours d’exécution

en: Show
fr: Afficher

en: Hide
fr: Cacher

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
fr: La version %ls est offerte au téléchargement !

en: You can upgrade me ^-^
fr: Vous pouvez me mettre à niveau ^-^

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Error!
fr: Erreur !

en: Disk needs to be repaired
fr: Le disque doit être réparé

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
fr: %5.2lf %% analysé

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
fr: %5.2lf %% défragmenté, passe %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
fr: %5.2lf %% optimisé, passe %d, %I64u mouvements au total

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
fr: Analysé

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
fr: Défragmenté, en %d passes

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
fr: Optimisé, en %d passes, %I64u mouvements au total
