ultradefrag - en to fi translation catalogue (99 entries)

en: About UltraDefrag
fi: Tietoja UltraDefragista

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
fi: Tekijä- ja lisenssitiedot löytyvät käyttöoppaasta.

en: UltraDefrag website
fi: UltraDefragin kotisivu

en: &Action
fi: &Valinta

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Analyze
fi: &Analysoi

en: &Defragment
fi: &Eheytä

en: &Quick optimization
fi: Pika&optimoi

en: &Full optimization
fi: &Täysoptimoi

en: &Optimize MFT
fi: Optimoi &MFT

en: Pa&use
fi: &Paussi

en: &Stop
fi: &Lopeta

en: &Show report
fi: &Näytä raportti

en: Skip removable &media
fi: Ohita &siirrettävät asemat

en: &Rescan drives
fi: Skannaa &uudelleen

en: Repair dri&ves
fi: Ta&rkista aseman kunto (chkdsk)

en: E&xit
fi: &Poistu

en: &When done
fi: &Kun valmis, niin...

en: &None
fi: &ei mitään

en: Stan&dby
fi: siirry &valmiustilaan

en: &Hibernate
fi: siirry &lepotilaan

en: &Logoff
fi: &kirjaudu ulos

en: &Reboot
fi: käynnistä &uudelleen

en: &Shutdown
fi: &sulje

en: &Language
fi: &Kieli

en: &Options
fi: Vaihtoehdot: konfigurointi

en: &Sorting
fi: &Järjestä...

en: &Boot time scan
fi: &Skannaus Windows-käynnistyksen myötä

en: &Enable
fi: &Käytä

en: &Script
fi: &Skripti

en: By &path
fi: &hakemistopolun mukaan

en: By &size
fi: &koon mukaan

en: By &creation time
fi: &luomisajan mukaan

en: By last &modification time
fi: &muokkausajan mukaan

en: By &last access time
fi: &avaamisajan mukaan

en: In &ascending order
fi: &nousevasti

en: In &descending order
fi: &laskevasti

en: &Contents
fi: &Sisältö

en: Best &practice
fi: &Parhaat käytännöt

en: &Frequently asked questions
fi: &Usein kysytyt kysymykset

en: Cluster map &legend
fi: &Klusterikartan selite

en: &Upgrade
fi: &Päivitä

en: &Never check
fi: &Älä tarkista koskaan

en: Check &stable releases only
fi: Tarkista vain &vakaat versiot

en: Check &all releases
fi: Tarkista &kaikki versiot

en: &Check now
fi: T&arkista nyt

en: &About
fi: &Ohjelmasta

en: &Debug
fi: &Virheiden etsintä

en: Open &log
fi: &Avaa lokitiedosto

en: Send bug &report
fi: &Lähetä virheilmoitus

en: Boot time script
fi: Windows-käynnistyksen aikainen suoritus

en: Drive
fi: Asema

en: Status
fi: Tilanne

en: Fragmentation
fi: Hajanaisuus

en: Total space
fi: Koko

en: Free space
fi: Vapaana

en: % free
fi: Osuus

en: Fragmented files on
fi: Pirstoutuneet tiedostot

en: Visit our Homepage
fi: Käy kotisivuillamme

en: View report options
fi: Näytä raportti vaihtoehdot

en: Powered by Lua
fi: Voimanlähteenä Lua

en: Fragments
fi: sirpaleet

en: Size
fi: koko

en: Filename
fi: tiedoston nimi

en: Comment
fi: kommentti

en: locked
fi: lukittu

en: move failed
fi: siirto epäonnistui

en: invalid
fi: pätemätön

en: Please confirm
fi: Vahvista

en: Do you really want to hibernate when done?
fi: Haluatko koneen lepotilaan tehtävän päätteeksi?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
fi: %lu sekuntia lepotilaan siirtymiseen

en: Do you really want to log off when done?
fi: Haluatko todella kirjautua suorituksen jälkeen ulos?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
fi: %lu sekuntia uloskirjautumiseen

en: Do you really want to reboot when done?
fi: Haluatko todella käynnistää koneen suorituksen jälkeen uudelleen?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
fi: %lu sekuntia uudelleenkäynnistykseen

en: Do you really want to shutdown when done?
fi: Haluatko sammuttaa koneen tehtävän päätteeksi?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
fi: %lu sekuntia koneen sammutukseen

en: &Yes
fi: Kyllä

en: &No
fi: Ei

en: folders
fi: kansiota

en: files
fi: tiedostoa

en: fragmented
fi: pirstoutunutta

en: compressed
fi: pakattua

en: The job is paused
fi: Paussi: työ tauolla

en: The job is running
fi: Työ on käynnissä

en: Show
fi: Näytä

en: Hide
fi: Piilota

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
fi: Versio %ls on ladattavissa!

en: You can upgrade me ^-^
fi: Voit päivittää minut ^-^

en: &Cancel
fi: Keskeytä

en: Error!
fi: Virhe!

en: Disk needs to be repaired
fi: Levy pitää korjata

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
fi: %5.2lf %% analysoitu

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
fi: %5.2lf %% eheytetty, %d yritystä

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
fi: %5.2lf %% optimoitu, %d yritystä, %I64u siirtoa

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
fi: Analysoitu

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
fi: Eheytetty, %d yritystä

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
fi: Optimoitu, %d yritystä, %I64u siirtoa
