ultradefrag - en to fa translation catalogue (96 entries)

en: About UltraDefrag
fa: درباره اين برنامه

en: UltraDefrag website
fa: وبسایت اولترادفراگ

en: &Action
fa: عمل

en: &Settings
fa: تنظيمات

en: &Help
fa: كمك

en: &Analyze
fa: آناليز

en: &Defragment
fa: وصل كردن

en: &Quick optimization
fa: بهینه سازی سریع

en: &Full optimization
fa: بهینه سازی کامل

en: &Optimize MFT
fa: بهینه سازی MFT

en: &Stop
fa: توقف

en: &Show report
fa: نمایش گزارش

en: Skip removable &media
fa: رد كردن مدياي قابل حذف

en: &Rescan drives
fa: اسكن دوباره درايو

en: Repair dri&ves
fa: درایوهای تعمیرات

en: E&xit
fa: خروج

en: &When done
fa: هنگام انجام شدن

en: &None
fa: هیچکدام

en: Stan&dby
fa: معوقه موقت

en: &Hibernate
fa: تعلیق

en: &Logoff
fa: خروج کاربر

en: &Reboot
fa: راه اندازی مجدد

en: &Shutdown
fa: خاموش کردن

en: &Language
fa: زبان

en: &Options
fa: انتخاب ها

en: &Sorting
fa: مرتب سازی

en: &Boot time scan
fa: اسكن زمان بوت ويندوز

en: &Enable
fa: قادر ساختن

en: &Script
fa: حروف

en: By &path
fa: براساس مسیر

en: By &size
fa: براساس اندازه

en: By &creation time
fa: براساس زمان شاخته شدن

en: By last &modification time
fa: براساس زمانِ آخرین تغییر

en: By &last access time
fa: براساس زمانِ آخرین دسترسی

en: In &ascending order
fa: به ترتیتِ زیاد شونده

en: In &descending order
fa: به ترتیبِ کم شونده

en: &Contents
fa: محتویات

en: Best &practice
fa: بهترین تمرین

en: &Frequently asked questions
fa: سوالات متداول

en: Cluster map &legend
fa: خوشه نقشه افسانه ای

en: &Upgrade
fa: ارتقاء

en: &Never check
fa: هرگز چِک نکن

en: Check &stable releases only
fa: فقط نسخه هایِ باثبات را چِک کن

en: Check &all releases
fa: همۀ نسخه ها را چک کن

en: &Check now
fa: الان چِک کن

en: &About
fa: درباره

en: &Debug
fa: اشکال زدایی

en: Open &log
fa: باز کردن ورود به سیستم

en: Send bug &report
fa: ارسال گزارش اشکال

en: Boot time script
fa: کد زمان بوت کردن

en: Drive
fa: نام درايو

en: Status
fa: وضعيت

en: Fragmentation
fa: تکه تکه شدن

en: Total space
fa: فضاي كل

en: Free space
fa: فضاي آزاد

en: % free
fa: %f درصد خالی

en: Fragmented files on
fa: فایل های تکه تکه بر

en: Visit our Homepage
fa: مشاهدۀ صفحۀ ما بر روی اینترنت

en: View report options
fa: نمایش گزینه های گزارش

en: Powered by Lua
fa: صفحه Lua

en: Fragments
fa: قطعات

en: Size
fa: اندازه

en: Filename
fa: نام فایل

en: Comment
fa: نظر

en: locked
fa: قفل شده

en: move failed
fa: حرکت شکست خورد

en: invalid
fa: نامعتبر

en: Please confirm
fa: لطفا تایید نمایید

en: Do you really want to hibernate when done?
fa: آیا واقعا بعد از انجام سیستم بصورت تعلیق درآید؟

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
fa: %lu ثانیه های مانده به تعلیق

en: Do you really want to log off when done?
fa: آیا واقعا بعد از انجام حساب کاربری خارج شود؟

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
fa: %lu ثانیه های مانده به خروج کاربر

en: Do you really want to reboot when done?
fa: آیا واقعا بعد از انجام سیستم راه اندازی مجدد شود؟

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
fa: %lu ثانیه های مانده به راه اندازی مجدد

en: Do you really want to shutdown when done?
fa: آیا واقعا بعد از انجام خاموش شود؟

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
fa: %lu ثانیه های مانده به خاموش شدن

en: &Yes
fa: بله

en: &No
fa: خیر

en: folders
fa: فولدرها

en: files
fa: فايلها

en: fragmented
fa: تكه شده

en: compressed
fa: فشرده شده

en: The job is paused
fa: کار معوق شده است

en: The job is running
fa: کار در حال اجرا است

en: Show
fa: نشان بده

en: Hide
fa: مخفی کن

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
fa: نسخۀ %ls برای دانلود آماده است

en: You can upgrade me ^-^
fa: شما می توانید به من ارتقاء ^-^

en: &Cancel
fa: کنسل

en: Error!
fa: خطا!

en: Disk needs to be repaired
fa: دیسک نیاز به تعمیر دارد

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
fa:  %5.2lf %% آنالیز شد

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
fa: %5.2lf %% تکه تکه شده، چرخۀ %d

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
fa: آنالیز شد

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
fa: تکه تکه زدایی در %d چرخه

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
fa: در %d چرخه و %l64u جابه جایی بهینه شد
