ultradefrag - en to et translation catalogue (99 entries)

en: About UltraDefrag
et: Info UltraDefrag´i kohta

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
et: Autorid ja litsentsid on loetletud käsiraamatus.

en: UltraDefrag website
et: UltraDefrag'i veebileht

en: &Action
et: &Tegevus

en: &Settings
et: &Seaded

en: &Help
et: A&bi

en: &Analyze
et: &Analüüsi

en: &Defragment
et: &Defragmendi

en: &Quick optimization
et: &Kiire optimeerimine

en: &Full optimization
et: &Täielik optimeerimine

en: &Optimize MFT
et: &MFT optimeerimine

en: Pa&use
et: &Paus

en: &Stop
et: Katkesta

en: &Show report
et: Kuva &aruanne

en: Skip removable &media
et: Jäta vahele &eemaldatav meedia

en: &Rescan drives
et: Taa&sskänni kettaid

en: Repair dri&ves
et: Paranda kettad

en: E&xit
et: &Välju

en: &When done
et: Kui valmis

en: &None
et: &Ei tee midagi

en: Stan&dby
et: Jõu&derežiim

en: &Hibernate
et: &Talveuni

en: &Logoff
et: &Logi välja

en: &Reboot
et: Taaskäivita a&rvuti

en: &Shutdown
et: Lülita välja

en: &Language
et: &Keel

en: &Options
et: Seaded

en: &Sorting
et: &Sortimine

en: &Boot time scan
et: Käivitusaegne skaneerimine

en: &Enable
et: Luba

en: &Script
et: Skript

en: By &path
et: Kataloogi järgi

en: By &size
et: Suuruse järgi

en: By &creation time
et: Loomisaja järgi

en: By last &modification time
et: Viimaste muudatuste järgi

en: By &last access time
et: Viimase kasutamise järgi

en: In &ascending order
et: Kasvavalt

en: In &descending order
et: Kahanevalt

en: &Contents
et: Sisu

en: Best &practice
et: Parimad nipid

en: &Frequently asked questions
et: Korduma kippuvad küsimused

en: Cluster map &legend
et: Klasterite kaardi &legend

en: &Upgrade
et: &Uuenda

en: &Never check
et: &Ära kontrolli

en: Check &stable releases only
et: &Ainult stabiilsed versioonid

en: Check &all releases
et: &Kõik versioonid

en: &Check now
et: Kontrolli &nüüd

en: &About
et: &Programmist

en: &Debug
et: &Silumine

en: Open &log
et: Ava &logi

en: Send bug &report
et: &Saada veaaruanne

en: Boot time script
et: Käivitusaegne skript

en: Drive
et: Ketas

en: Status
et: Staatus

en: Fragmentation
et: Tükeldatus

en: Total space
et: Ruumi kokku

en: Free space
et: Vaba ruum

en: % free
et: % vaba

en: Fragmented files on
et: Tükeldatud failid asukohas

en: Visit our Homepage
et: Külasta meie kodulehekülge

en: View report options
et: Vaata aruande valikuid

en: Powered by Lua
et: Programmeeritud keeles Lua

en: Fragments
et: fragmenti

en: Size
et: suurus

en: Filename
et: faili nimi

en: Comment
et: kommentaar

en: locked
et: lukustatud

en: move failed
et: liigutamine ebaõnnestus

en: invalid
et: vigane

en: Please confirm
et: Palun kinnita

en: Do you really want to hibernate when done?
et: Kas töö lõpus arvuti viia talveunne?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
et: %lu sekundit talveune olekuni

en: Do you really want to log off when done?
et: Kas töö lõpus tõesti välja logida?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
et: %lu sekundit väljalogimiseni

en: Do you really want to reboot when done?
et: Kas töö lõpus arvuti taaskäivitada?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
et: %lu sekundit taaskäivitamiseni

en: Do you really want to shutdown when done?
et: Kas sa tõesti tahad arvuti välja lülitada, kui valmis?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
et: %lu sekundit välja lülitamiseni

en: &Yes
et: Jah

en: &No
et: Ei

en: folders
et: kausta

en: files
et: faili

en: fragmented
et: fragmentunud

en: compressed
et: pakitud

en: The job is paused
et: Töö on peatatud

en: The job is running
et: Töö käib

en: Show
et: Kuva

en: Hide
et: Peida

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
et: Versioon %ls on saadaval!

en: You can upgrade me ^-^
et: Sa võid uuendada

en: &Cancel
et: &Katkesta

en: Error!
et: Tõrge!

en: Disk needs to be repaired
et: Ketas vajab parandamist

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
et: %5.2lf %% analüüsitud

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
et: %5.2lf %% defragmenditud, %d korda

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
et: %5.2lf %% optimeeritud, %d korda, %I64u liigutamist kokku

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
et: Analüüsitud

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
et: Defragmenditud, %d korda

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
et: Optimeeritud, %d korda, %I64u liigutamist kokku
