ultradefrag - en to es_MX translation catalogue (104 entries)

en: About UltraDefrag
es_MX: Acerca de UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
es_MX: Una poderosa herramienta de desfragmentación.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
es_MX: Los créditos y licencias se encuentran listados en el libro de mano.

en: UltraDefrag website
es_MX: Sitio web de UltraDefrag

en: &Action
es_MX: &Acción

en: &Settings
es_MX: A&justes

en: &Help
es_MX: Ay&uda

en: &Analyze
es_MX: &Analizar

en: &Defragment
es_MX: &Desfragmentar

en: &Quick optimization
es_MX: Optimización &rápida

en: &Full optimization
es_MX: Optimización &completa

en: &Optimize MFT
es_MX: &Optimizar MFT

en: Pa&use
es_MX: &Pausa

en: &Stop
es_MX: &Detener

en: &Show report
es_MX: &Mostrar reporte

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
es_MX: Acción profunda

en: Skip removable &media
es_MX: &Ignorar discos extraíbles

en: &Rescan drives
es_MX: Act&ualizar Particiones

en: Repair dri&ves
es_MX: &Reparar Particiones

en: E&xit
es_MX: &Salir

en: &When done
es_MX: &Cuando termine...

en: &None
es_MX: &Ninguna acción

en: Stan&dby
es_MX: S&uspender el Equipo

en: &Hibernate
es_MX: &Hibernar el Equipo

en: &Logoff
es_MX: &Cerrar sesión

en: &Reboot
es_MX: &Reiniciar el Equipo

en: &Shutdown
es_MX: &Apagar el Equipo

en: &Language
es_MX: &Idioma

en: &Options
es_MX: &Opciones

en: &Sorting
es_MX: &Ordenar por...

en: &Boot time scan
es_MX: &Escaneo en arranque

en: &Automatic defragmentation
es_MX: Desfragmentación &automática

en: &Enable
es_MX: &Activar

en: &Script
es_MX: &Comandos

en: S&cheduler
es_MX: &Planificador

en: By &path
es_MX: Ordenar por &Ruta

en: By &size
es_MX: Ordenar por &Tamaño

en: By &creation time
es_MX: Ordenar por fecha de &Creación

en: By last &modification time
es_MX: Ordenar por fecha de Última &Modificación

en: By &last access time
es_MX: Ordenar por fecha de &Último acceso

en: In &ascending order
es_MX: Ordenar en forma &Ascendente

en: In &descending order
es_MX: Ordenar en forma &Descendente

en: &Contents
es_MX: &Contenido

en: Best &practice
es_MX: &Mejores prácticas

en: &Frequently asked questions
es_MX: &Preguntas frecuentes

en: Cluster map &legend
es_MX: &Leyenda del mapa

en: &Upgrade
es_MX: Actuali&zar

en: &Never check
es_MX: &Nunca Revisar

en: Check &stable releases only
es_MX: Revisar versiones &estables solamente

en: Check &all releases
es_MX: Revisar &Todas las versiones

en: &Check now
es_MX: &Revisar ahora

en: &About
es_MX: &Acerca de...

en: &Debug
es_MX: &Depurar

en: Open &log
es_MX: Abrir &registro

en: Send bug &report
es_MX: &Enviar informe de error

en: Boot time script
es_MX: Script de Comandos de arranque

en: Automatic defragmentation scheduler
es_MX: Planificador de desfragmentación automática

en: Automatic defragmentation script
es_MX: Comandos de desfragmentación automática

en: Drive
es_MX: Volumen

en: Status
es_MX: Estado

en: Fragmentation
es_MX: Fragmentación

en: Total space
es_MX: Espacio total

en: Free space
es_MX: Espacio libre

en: % free
es_MX: % Libre

en: Fragmented files on
es_MX: Archivos fragmentados en

en: Visit our Homepage
es_MX: Visitar el sitio Web

en: View report options
es_MX: Ver las opciones del reporte

en: Powered by Lua
es_MX: Desarrollado en LUA

en: Fragments
es_MX: fragmentos

en: Size
es_MX: tamaño

en: Filename
es_MX: nombre de archivo

en: Comment
es_MX: comentario

en: locked
es_MX: bloqueado

en: move failed
es_MX: error al mover

en: invalid
es_MX: no es válido

en: Please confirm
es_MX: Confirme Por favor

en: Do you really want to hibernate when done?
es_MX: ¿Esta seguro de hibernar el equipo al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
es_MX: %lu segundos para hibernar el equipo

en: Do you really want to log off when done?
es_MX: ¿Esta seguro de cerrar su sesión al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
es_MX: %lu segundos para cerrar su sesión

en: Do you really want to reboot when done?
es_MX: ¿Esta seguro de reiniciar el equipo al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
es_MX: %lu segundos para reiniciar el equipo

en: Do you really want to shutdown when done?
es_MX: ¿Esta seguro de apagar el equipo al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
es_MX: %lu segundos para apagar el equipo

en: &Yes
es_MX: &Si

en: folders
es_MX: carpetas

en: files
es_MX: archivos

en: fragmented
es_MX: fragmentados

en: compressed
es_MX: comprimidos

en: The job is paused
es_MX: La tarea está pausada

en: The job is running
es_MX: Una tarea se está ejecutando

en: Show
es_MX: Mostrar

en: Hide
es_MX: Ocultar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
es_MX: ¡La versión %ls esta disponible para ser descargada!

en: You can upgrade me ^-^
es_MX: Una actualización está disponible ^-^

en: &Cancel
es_MX: &Cancelar

en: Error!
es_MX: ¡Error!

en: Disk needs to be repaired
es_MX: Disco que necesita ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
es_MX: %5.2lf %% analizado

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
es_MX: %5.2lf %% desfragmentado, pase %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
es_MX: %5.2lf %% optimizado, pase %d, %l64u movimientos totales

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
es_MX: Analizado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
es_MX: Desfragmentado en %d pases

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
es_MX: Optimizado en %d pases, %l64u movimientos totales
