ultradefrag - en to es_AR translation catalogue (102 entries)

en: About UltraDefrag
es_AR: Acerca de UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
es_AR: Una poderosa herramienta de desfragmentación.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
es_AR: Los créditos y lecencias están detallados en el manual.

en: UltraDefrag website
es_AR: Sitio web de UltraDefrag

en: &Action
es_AR: &Comandos

en: &Settings
es_AR: &Opciones

en: &Help
es_AR: &Ayuda

en: &Analyze
es_AR: &Analizar

en: &Defragment
es_AR: &Defragmentar

en: &Quick optimization
es_AR: Optimización &rápida

en: &Full optimization
es_AR: Optimización completa

en: &Optimize MFT
es_AR: Optimizar &MFT

en: Pa&use
es_AR: Pa&usa

en: &Stop
es_AR: D&etener

en: &Show report
es_AR: &Mostrar Reporte

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
es_AR: Acción profunda

en: Skip removable &media
es_AR: &Ignorar discos removibles

en: &Rescan drives
es_AR: Re-Es&canear unidades

en: Repair dri&ves
es_AR: &Reparar unidades

en: E&xit
es_AR: Salir

en: &When done
es_AR: Al &Terminar

en: &None
es_AR: &Nada

en: Stan&dby
es_AR: &Suspender

en: &Hibernate
es_AR: &Hibernar

en: &Logoff
es_AR: &Cerrar sesión

en: &Reboot
es_AR: &Reiniciar

en: &Shutdown
es_AR: Apa&gar

en: &Language
es_AR: &Idioma

en: &Options
es_AR: &Opciones

en: &Sorting
es_AR: Clasificación

en: &Boot time scan
es_AR: Escaneo al iniciar &Windows

en: &Automatic defragmentation
es_AR: Desfragmentación &automática

en: &Enable
es_AR: &Habilitar

en: S&cheduler
es_AR: &Planificador

en: By &path
es_AR: Por ruta

en: By &size
es_AR: Por tamaño

en: By &creation time
es_AR: Por fecha de creación

en: By last &modification time
es_AR: Por última modificación

en: By &last access time
es_AR: Por último acceso

en: In &ascending order
es_AR: En orden ascendente

en: In &descending order
es_AR: En orden descendente

en: &Contents
es_AR: &Contenido

en: Best &practice
es_AR: Buenas &prácticas

en: &Frequently asked questions
es_AR: Preguntas &Frecuentes

en: Cluster map &legend
es_AR: &Leyenda del mapa de clusters

en: &Upgrade
es_AR: A&ctualizar

en: &Never check
es_AR: &Nunca actualizar

en: Check &stable releases only
es_AR: Actualizar sólo a versiones &estables

en: Check &all releases
es_AR: Actualizar a la última &versión disponible

en: &Check now
es_AR: &Actualizar ahora

en: &About
es_AR: &Acerca de...

en: &Debug
es_AR: &Depurar

en: Open &log
es_AR: &Abrir registro de eventos

en: Send bug &report
es_AR: Enviar &reporte de errores

en: Boot time script
es_AR: Script para desfragmentar al iniciar Windows

en: Automatic defragmentation scheduler
es_AR: Planificador de desfragmentación automática

en: Automatic defragmentation script
es_AR: Comandos de desfragmentación automática

en: Drive
es_AR: Disco

en: Status
es_AR: Estado

en: Fragmentation
es_AR: Fragmentación

en: Total space
es_AR: Espacio total

en: Free space
es_AR: Espacio libre

en: % free
es_AR: % de espacio libre

en: Fragmented files on
es_AR: Archivos fragmentados en

en: Visit our Homepage
es_AR: Visitar nuestro sitio Web

en: View report options
es_AR: Ver las opciones de informe

en: Powered by Lua
es_AR: Generado por Lua

en: Fragments
es_AR: Fragmentos

en: Size
es_AR: Tamaño

en: Filename
es_AR: Nombre de archivo

en: Comment
es_AR: Comentario

en: locked
es_AR: bloqueado

en: move failed
es_AR: error al mover

en: invalid
es_AR: inválido

en: Please confirm
es_AR: Por favor confirmar

en: Do you really want to hibernate when done?
es_AR: ¿Realmente quieres hibernar al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
es_AR: %lu segundos para hibernación

en: Do you really want to log off when done?
es_AR: ¿Realmente quieres cerrar sesión al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
es_AR: %lu segundos para cierre de sesión

en: Do you really want to reboot when done?
es_AR: ¿Realmente quieres reiniciar al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
es_AR: %lu segundos para reinicio

en: Do you really want to shutdown when done?
es_AR: ¿Realmente quieres apagar al terminar?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
es_AR: %lu segundos para apagado

en: &Yes
es_AR: &Si

en: folders
es_AR: carpetas

en: files
es_AR: archivos

en: fragmented
es_AR: fragmentados

en: compressed
es_AR: comprimidos

en: The job is paused
es_AR: La tarea está pausada

en: The job is running
es_AR: La tarea se está ejecutando

en: Show
es_AR: Mostrar

en: Hide
es_AR: Ocultar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
es_AR: Versión %ls está disponible para descarga!

en: You can upgrade me ^-^
es_AR: Podes actualizarme ^-^

en: &Cancel
es_AR: &Cancelar

en: Disk needs to be repaired
es_AR: El disco necesita ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
es_AR: %5.2lf %% analizado

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
es_AR: %5.2lf %% desfragmentado, %da. pasada

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
es_AR: %5.2lf %% optimizado, %da. pasada, %I64u movimietos en total

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
es_AR: Analizado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
es_AR: Desfragmentado, en %d pasadas

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
es_AR: Optimizado, en %d pasada, %I64u movimientos en total
