ultradefrag - en to es translation catalogue (104 entries)

en: About UltraDefrag
es: Acerca de UltraDefrag

en: A powerful defragmentation utility.
es: Una potente utilidad de defragmentación.

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
es: Los créditos y la licencias se encuentran en el manual.

en: UltraDefrag website
es: Sitio web de UltraDefrag

en: &Action
es: &Acción

en: &Settings
es: &Configuración

en: &Help
es: A&yuda

en: &Analyze
es: &Analizar

en: &Defragment
es: &Defragmentar

en: &Quick optimization
es: Optimización &Rápida

en: &Full optimization
es: Optimización &Completa

en: &Optimize MFT
es: &Optimización de MFT

en: Pa&use
es: &Pausa

en: &Stop
es: &Detener

en: &Show report
es: Mostrar &Informe

note: : The deep action option disables : all filters and forces the program : to process all files on the disk.
en: Deep a&ction
es: A&cción profunda

en: Skip removable &media
es: Ignorar soportes extraíbles

en: &Rescan drives
es: &Reescanear unidades

en: Repair dri&ves
es: Re&parar unidades

en: E&xit
es: &Salir

en: &When done
es: Al &finalizar...

en: &None
es: &Ninguna acción

en: Stan&dby
es: &Suspender

en: &Hibernate
es: &Hibernar

en: &Logoff
es: &Cerrar sesión

en: &Reboot
es: &Reiniciar

en: &Shutdown
es: &Apagar

en: &Language
es: &Idioma

en: &Options
es: &Opciones

en: &Sorting
es: &Ordenar

en: &Boot time scan
es: Escanear en el arranque

en: &Automatic defragmentation
es: Desfragmentación &automática

en: &Enable
es: &Activar

en: &Script
es: &Comandos

en: S&cheduler
es: &Planificador

en: By &path
es: Por &ruta

en: By &size
es: Por &tamaño

en: By &creation time
es: Por fecha de &creación

en: By last &modification time
es: Por última &modificación

en: By &last access time
es: Por último acc&eso

en: In &ascending order
es: En orden &ascendente

en: In &descending order
es: En orden &descendente

en: &Contents
es: &Contenidos

en: Best &practice
es: &Prácticas recomendadas

en: &Frequently asked questions
es: Preguntas &frecuentes (FAQ)

en: Cluster map &legend
es: &Leyenda del mapa de clusters

en: &Upgrade
es: &Actualizar

en: &Never check
es: &No comprobar

en: Check &stable releases only
es: Comprobar &sólo versiones estables

en: Check &all releases
es: Comprobar &todas las versiones

en: &Check now
es: &Comprobar ahora

en: &About
es: &Acerca de...

en: &Debug
es: &Depuración

en: Open &log
es: Abrir &registro (log)

en: Send bug &report
es: Enviar &informe de errores

en: Boot time script
es: Comandos en el arranque

en: Automatic defragmentation scheduler
es: Planificador de desfragmentación automática

en: Automatic defragmentation script
es: Comandos de desfragmentación automática

en: Drive
es: Volumen

en: Status
es: Estado

en: Fragmentation
es: Fragmentación

en: Total space
es: Capacidad

en: Free space
es: Espacio libre

en: % free
es: % libre

en: Fragmented files on
es: Archivos fragmentados en

en: Visit our Homepage
es: Visite nuestra página web

en: View report options
es: Ver las opciones del informe

en: Powered by Lua
es: Impulsado por Lua

en: Fragments
es: Fragmentos

en: Size
es: Tamaño

en: Filename
es: Nombre de archivo

en: Comment
es: Comentario

en: locked
es: bloqueado

en: move failed
es: Error al mover

en: invalid
es: No válido

en: Please confirm
es: Por favor, confirme

en: Do you really want to hibernate when done?
es: ¿Desea hibernar el equipo al finalizar?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
es: %lu segundos para hibernación

en: Do you really want to log off when done?
es: ¿Desea cerrar la sesión al finalizar?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
es: %lu segundos para cierre de sesión

en: Do you really want to reboot when done?
es: ¿Desea reiniciar el equipo al finalizar?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
es: %lu segundos para reinicio

en: Do you really want to shutdown when done?
es: ¿Desea apagar el equipo al finalizar?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
es: %lu segundos para apagado

en: &Yes
es: &Sí

en: folders
es: carpetas

en: files
es: archivos

en: fragmented
es: fragmentados

en: compressed
es: comprimidos

en: The job is paused
es: La tarea está en pausa

en: The job is running
es: La tarea está en curso

en: Show
es: Mostrar

en: Hide
es: Ocultar

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
es: ¡La versión %ls está disponible para descargar!

en: You can upgrade me ^-^
es: Actualización disponible ^-^

en: &Cancel
es: &Cancelar

en: Error!
es: ¡Error!

en: Disk needs to be repaired
es: El disco necesita ser reparado

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
es: %5.2lf %% analizado

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
es: %5.2lf %% defragmentado, pasada %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
es: %5.2lf %% optimizado, pasada %d, %I64u movimientos en total

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
es: Analizado

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
es: Defragmentado, en %d pasadas

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
es: Optimizado, en %d pasadas, %I64u movimientos en total
