ultradefrag - en to el translation catalogue (99 entries)

en: About UltraDefrag
el: Σχετικά με το UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
el: Οι πιστώσεις και οι άδειες παρατίθενται στο εγχειρίδιο.

en: UltraDefrag website
el: Ιστοσελίδα του UltraDefrag

en: &Action
el: Ενέργεια

en: &Settings
el: Ρυθμίσεις

en: &Help
el: Βοήθεια

en: &Analyze
el: Ανάλυση

en: &Defragment
el: Ανασυγκρότηση

en: &Quick optimization
el: Γρήγορη βελτιστοποίηση

en: &Full optimization
el: Πλήρης βελτιστοποίηση

en: &Optimize MFT
el: Βελτιστοποίηση MFT

en: Pa&use
el: Παύση

en: &Stop
el: Διακοπή

en: &Show report
el: Προβολή αναφοράς

en: Skip removable &media
el: Παράλειψη αφαιρούμενων συσκευών

en: &Rescan drives
el: Επανεξέταση δίσκων

en: Repair dri&ves
el: Επιδιόρθωση δίσκων

en: E&xit
el: Έξοδος

en: &When done
el: Όταν ολοκληρωθεί

en: &None
el: Τίποτα

en: Stan&dby
el: Σε αναμονή

en: &Hibernate
el: Αδρανοποίηση

en: &Logoff
el: Αποσύνδεση

en: &Reboot
el: Επανεκκίνηση

en: &Shutdown
el: Τερματισμός

en: &Language
el: Γλώσσα

en: &Options
el: Επιλογές

en: &Sorting
el: Ταξινόμηση

en: &Boot time scan
el: Έλεγχος κατά την εκκίνηση

en: &Enable
el: Ενεργοποίηση

en: &Script
el: Σενάριο

en: By &path
el: Bάσει διαδρομής

en: By &size
el: Bάσει μεγέθους

en: By &creation time
el: Bάσει χρόνου δημιουργίας

en: By last &modification time
el: Bάσει χρόνου τελευταίας τροποποίησης

en: By &last access time
el: Bάσει χρόνου τελευταίας πρόσβασης

en: In &ascending order
el: Αύξουσα ταξινόμηση

en: In &descending order
el: Φθίνουσα ταξινόμηση

en: &Contents
el: Περιεχόμενα

en: Best &practice
el: Καλύτερη πρακτική

en: &Frequently asked questions
el: Συχνές ερωτήσεις

en: Cluster map &legend
el: Χάρτης συστοιχιών και υπόμνημα

en: &Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: &Never check
el: Κανένας έλεγχος

en: Check &stable releases only
el: Έλεγχος σταθερών εκδόσεων μόνο

en: Check &all releases
el: Έλεγχος όλων των εκδόσεων

en: &Check now
el: 'Ελεγχος τώρα

en: &About
el: Σχετικά

en: &Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Open &log
el: Άνοιγμα αρχείου καταγραφής

en: Send bug &report
el: Αποστολή αναφοράς σφαλμάτων

en: Boot time script
el: Σενάριο κατά την εκκίνηση

en: Drive
el: Μονάδα δίσκου

en: Status
el: Κατάσταση

en: Fragmentation
el: Κατακερματισμός

en: Total space
el: Συνολικός χώρος

en: Free space
el: Ελεύθερος χώρος

en: % free
el: % ελεύθερο

en: Fragmented files on
el: Κατακερματισμένα αρχεία σε

en: Visit our Homepage
el: Επίσκεψη του ιστοτόπου μας

en: View report options
el: Επισκόπηση επιλογών αναφοράς

en: Powered by Lua
el: Βασισμένο στη Lua

en: Fragments
el: κατακερματισμένα στοιχεία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Comment
el: Σχόλιο

en: locked
el: κλειδωμένο

en: move failed
el: αποτυχία μετακίνησης

en: invalid
el: άκυρο

en: Please confirm
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε

en: Do you really want to hibernate when done?
el: Σίγουρα θέλετε να γίνει αδρανοποίηση μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία;

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
el: %lu δευτερόλεπτα μέχρι την αδρανοποίηση

en: Do you really want to log off when done?
el: Σίγουρα θέλετε να αποσυνδεθείτε μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία;

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
el: %lu δευτερόλεπτα μέχρι την αποσύνδεση

en: Do you really want to reboot when done?
el: Σίγουρα θέλετε να κάνετε επανεκκίνηση μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία;

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
el: %lu δευτερόλεπτα μέχρι την επανεκκίνηση

en: Do you really want to shutdown when done?
el: Σίγουρα θέλετε να γίνει τερματισμός μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία;

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
el: %lu δευτερόλεπτα μέχρι τον τερματισμό

en: &Yes
el: Ναι

en: &No
el: Όχι

en: folders
el: φάκελοι

en: files
el: αρχεία

en: fragmented
el: κατακερματισμένα

en: compressed
el: συμπιεσμένα

en: The job is paused
el: Διεργασία σε παύση

en: The job is running
el: Η διεργασία εκτελείται

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Hide
el: Απόκρυψη

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
el: Η έκδοση %ls είναι διαθέσιμη για λήψη!

en: You can upgrade me ^-^
el: Δυνατότητα αναβάθμισης ^-^

en: &Cancel
el: Ακύρωση

en: Error!
el: Σφαλμα!

en: Disk needs to be repaired
el: Απαιτείται επιδιόρθωση δίσκου

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
el: %5.2lf %% αναλύθηκε

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
el: %5.2lf %% αναλύθηκε, πέρασμα %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
el: %5.2lf %% βελτιστοποιήθηκε, πέρασμα %d, %I64u μετακινήσεις συνολικά

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
el: Αναλύθηκε

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
el: Ανασυγκροτήθηκε, σε %d περάσματα

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
el: Βελτιστοποιήθηκε, σε %d περάσματα, %I64u μετακινήσεις συνολικά
