ultradefrag - en to da translation catalogue (96 entries)

en: About UltraDefrag
da: Om UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
da: Krediteringer og licenser er i håndbogen.

en: UltraDefrag website
da: UltraDefrag websted

en: &Action
da: Handling

en: &Settings
da: Indstillinger

en: &Help
da: Hjælp

en: &Analyze
da: Analysér

en: &Defragment
da: Defragmentér

en: &Quick optimization
da: Hurtig optimering

en: &Full optimization
da: Fuld optimering

en: &Optimize MFT
da: &Optimér MFT

en: &Stop
da: Afbryd

en: &Show report
da: Vis rapport

en: Skip removable &media
da: Skjul flytbare drev

en: &Rescan drives
da: Opdatér drevlisten

en: Repair dri&ves
da: Reparér drev (CHKDSK)

en: E&xit
da: Afslut UltraDefrag

en: &When done
da: Når opgaven er fuldført

en: &None
da: Gør ingenting

en: &Hibernate
da: Dvale

en: &Logoff
da: Log af

en: &Reboot
da: Genstart Windows

en: &Shutdown
da: Nedluk Windows

en: &Language
da: Sprog

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Sorting
da: sortering

en: &Boot time scan
da: Boot-time defrag

en: &Enable
da: Aktivér

en: By &path
da: Sortér efter sti

en: By &size
da: Sortér efter størrelse

en: By &creation time
da: Sortér efter oprettelse

en: By last &modification time
da: Sortér efter seneste ændring

en: By &last access time
da: Sortér efter seneste åbning

en: In &ascending order
da: Sortér i stigende orden

en: In &descending order
da: Sortér i faldende orden

en: &Contents
da: Indhold

en: Best &practice
da: Bedste praksis

en: &Frequently asked questions
da: Ofte stillede spørgsmål

en: Cluster map &legend
da: Klynge-signaturer mv.

en: &Upgrade
da: &Opgradér

en: &Never check
da: T&jek aldrig

en: Check &stable releases only
da: Tjek kun &stabile udgivelser

en: Check &all releases
da: Tjek &alle udgivelser

en: &Check now
da: &Tjek nu

en: &About
da: Om

en: &Debug
da: Fejlsøg

en: Open &log
da: Åbn &log

en: Send bug &report
da: Send fejl&rapport

en: Boot time script
da: Boot-time script

en: Drive
da: Drev

en: Status
da: Tilstand

en: Fragmentation
da: Fragmentering

en: Total space
da: Kapacitet

en: Free space
da: Ubenyttet

en: % free
da: Ledig %

en: Fragmented files on
da: Fragmenterede filer på

en: Visit our Homepage
da: Besøg vores hjemmeside

en: View report options
da: Se rapport-muligheder

en: Powered by Lua
da: Udviklet i Lua

en: Fragments
da: fragmenter

en: Size
da: størrelse

en: Filename
da: filnavn

en: Comment
da: bemærkning

en: locked
da: låst

en: move failed
da: flytning mislykkedes

en: invalid
da: ugyldig

en: Please confirm
da: Bekræft

en: Do you really want to hibernate when done?
da: Bekræft dvaletilstand, når opgaven er fuldført ?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
da: %lu sekunder til dvaletilstand

en: Do you really want to log off when done?
da: Bekræft log af, når opgaven er fuldført ?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
da: %lu sekunder til log af

en: Do you really want to reboot when done?
da: Bekræft genstart, når opgaven er fuldført ?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
da: %lu sekunder til genstart

en: Do you really want to shutdown when done?
da: Bekræft nedlukning, når opgaven er fuldført ?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
da: %lu sekunder til nedlukning

en: &Yes
da: Ja

en: &No
da: Nej

en: folders
da: mapper

en: files
da: filer

en: fragmented
da: fragmenterede

en: compressed
da: komprimerede

en: The job is paused
da: Jobbet er sat på pause

en: The job is running
da: Et job kører

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
da: Udgivelsen %ls kan downloades!

en: You can upgrade me ^-^
da: Du kan opgradere mig ^-^

en: &Cancel
da: &Annuller

en: Error!
da: Fejl!

en: Disk needs to be repaired
da: Disk skal repareres

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
da: %5.2lf %% analyseret

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
da: %5.2lf %% defragmenteret, trin %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
da: %5.2lf %% optimeret, trin %d, %I64u flytninger i alt

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
da: Analyseret

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
da: Defragmenteret, i %d trin

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
da: Optimeret, i %d trin, %I64u flytninger i alt
