ultradefrag - en to cs translation catalogue (99 entries)

en: About UltraDefrag
cs: O aplikaci UltraDefrag

en: Credits and licenses are listed in the handbook.
cs: Kredity a licence jsou uvedeny v návodu.

en: UltraDefrag website
cs: Webové stránky UltraDefrag

en: &Action
cs: Akce

en: &Settings
cs: Nastavení

en: &Help
cs: Nápověda

en: &Analyze
cs: Analýza

en: &Defragment
cs: Defragmentace

en: &Quick optimization
cs: Rychlá optimalizace

en: &Full optimization
cs: Plná optimalizace

en: &Optimize MFT
cs: Optimalizovat MFT

en: Pa&use
cs: Pauza

en: &Stop
cs: Zastavit

en: &Show report
cs: Ukázat zprávu

en: Skip removable &media
cs: Přeskočit vyměnitelná média

en: &Rescan drives
cs: Aktualizovat jednotky

en: Repair dri&ves
cs: Opravit jednotky

en: E&xit
cs: Konec

en: &When done
cs: Po dokončení

en: &None
cs: Nic nedělat

en: Stan&dby
cs: Úsporný režim

en: &Hibernate
cs: Režim spánku

en: &Logoff
cs: Odhlásit uživatele

en: &Reboot
cs: Restartovat

en: &Shutdown
cs: Vypnout

en: &Language
cs: Jazyk

en: &Options
cs: Nastavení

en: &Sorting
cs: Řazení

en: &Boot time scan
cs: Defragmentace při startu OS

en: &Enable
cs: Povolit

en: &Script
cs: Skript

en: By &path
cs: Řadit dle cesty

en: By &size
cs: Řadit dle velikosti

en: By &creation time
cs: Řadit dle vytvoření

en: By last &modification time
cs: Řadit dle změny

en: By &last access time
cs: Řadit dle přístupu

en: In &ascending order
cs: Řadit vzestupnně

en: In &descending order
cs: Řadit sestupně

en: &Contents
cs: Obsah

en: Best &practice
cs: Osvědčené postupy

en: &Frequently asked questions
cs: Často kladené otázky

en: Cluster map &legend
cs: Legenda k mapě svazku

en: &Upgrade
cs: Aktualizace

en: &Never check
cs: Nikdy nekntrolovat

en: Check &stable releases only
cs: Kontroluj stabilní vydání

en: Check &all releases
cs: Kontroluj všechny vydání

en: &Check now
cs: Zjistit nyní

en: &About
cs: O aplikaci

en: &Debug
cs: Ladit

en: Open &log
cs: Otevřít log

en: Send bug &report
cs: Odeslat chybový protokol

en: Boot time script
cs: Skript při startu OS

en: Drive
cs: Jednotka

en: Status
cs: Stav

en: Fragmentation
cs: Fragmentace

en: Total space
cs: Kapacita

en: Free space
cs: Volné místo

en: % free
cs: % volného místa

en: Fragmented files on
cs: Fragmentované soubory na

en: Visit our Homepage
cs: Navštivte domovskou stránku

en: View report options
cs: Zobraz nastavení zprávy

en: Powered by Lua
cs: Poháněno LUA

en: Fragments
cs: fragmenty/ů

en: Size
cs: velikost

en: Filename
cs: jméno souboru

en: Comment
cs: komentář

en: locked
cs: uzamčený

en: move failed
cs: selhal přesun

en: invalid
cs: neplatný

en: Please confirm
cs: Potvrďte prosím

en: Do you really want to hibernate when done?
cs: Opravdu chcete přejít do režimu spánku po dokončení?

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
cs: %lu vteřin do režimu spánku

en: Do you really want to log off when done?
cs: Opravdu chcete odhlásit uživatele po dokončení?

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
cs: %lu vteřin do odhlášení

en: Do you really want to reboot when done?
cs: Opravdu chcete restartovat PC po dokončení?

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
cs: %lu vteřin do restartu

en: Do you really want to shutdown when done?
cs: Opravdu chcete vypnout PC po dokončení?

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
cs: %lu vteřin do vypnutí

en: &Yes
cs: Ano

en: &No
cs: Ne

en: folders
cs: složek

en: files
cs: souborů

en: fragmented
cs: fragmentováno

en: compressed
cs: komprimováno

en: The job is paused
cs: Úloha pozastavena

en: The job is running
cs: Úloha probíhá

en: Show
cs: Zobrazit

en: Hide
cs: Skrýt

note: : This expands to "Release 7.0.0 is available for download!" : Make sure that "%ls" is included in the translated string at the correct position
en: Release %ls is available for download!
cs: Vydání %ls dostupné ke stažení!

en: You can upgrade me ^-^
cs: Je možné mě aktualizovat ^-^

en: &Cancel
cs: Storno

en: Error!
cs: Chyba!

en: Disk needs to be repaired
cs: Disk potřebuje opravit

note: : Status of the running disk analysis, : expands to "10 % analyzed". : Make sure that "%5.2lf" is included in the : translated string at the correct position.
en: %5.2lf %% analyzed
cs: %5.2lf %% analyzováno

note: : Status of the running disk defragmentation, : expands to "10 % defragmented, pass 5". : Make sure that "%5.2lf" and "%d" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% defragmented, pass %d
cs: %5.2lf %% defragmentováno, průchod %d

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
cs: %5.2lf %% optimalizováno, %d průchodů, %I64u přesunů

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
cs: Analyzováno

note: : Status of the completed disk defragmentation, : expands to "Defragmented, in 5 passes". : Make sure that "%d" is included in the : translated string at the correct position.
en: Defragmented, in %d passes
cs: Defragmentováno v %d průchodech

note: : Status of the completed disk optimization, expands to : "Optimized, in 5 passes, 1024 moves total". : Make sure that "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: Optimized, in %d passes, %I64u moves total
cs: Optimalizováno v %d průchodech, %I64u přesunech
