ultradefrag - en to bn translation catalogue (82 entries)

en: About UltraDefrag
bn: UltraDefrag সম্পর্কে

en: &Action
bn: কাজ

en: &Settings
bn: সেটিং

en: &Help
bn: সাহায্য

en: &Analyze
bn: বিশ্লেষণ

en: &Defragment
bn: ফাইল একত্রীকরণ

en: &Quick optimization
bn: দ্রুত একত্রীকরণ

en: &Full optimization
bn: সম্পূর্ণ সংযোজন

en: &Optimize MFT
bn: ফাইল তালিকা সংযোজন

en: Pa&use
bn: &সাময়িক স্থগিত

en: &Stop
bn: থামান

en: &Show report
bn: বিবরণী প্রদর্শন

en: Skip removable &media
bn: অপসারণযোগ্য মিডিয়া বিচ্ছিন্ন

en: &Rescan drives
bn: আবার চেক করণ

en: Repair dri&ves
bn: মেরামত করণ

en: E&xit
bn: বহির্গমন

en: &When done
bn: শেষ যখন

en: &None
bn: কিছুই না যখন শেষ

en: Stan&dby
bn: স্থিত যখন শেষ

en: &Hibernate
bn: যখন শেষ টিকা থাক

en: &Logoff
bn: যখন শেষ লগ আউট

en: &Reboot
bn: যখন শেষ কম্পিউটার পুনরায় আরম্ভ

en: &Shutdown
bn: যখন শেষ কম্পিউটার বন্ধ

en: &Language
bn: ভাষা

en: &Sorting
bn: &সাজানো হচ্ছে

en: &Boot time scan
bn: কম্পিউটার শুরুর চেক

en: &Enable
bn: সূচনা

en: &Script
bn: স্ক্রিপ্ট

en: By &path
bn: &পথ দ্বারা সাজানো

en: By &size
bn: &আকার দ্বারা সাজানো

en: By &creation time
bn: &নির্মাণের সময় দ্বারা সাজানো

en: By last &modification time
bn: শেষ &পরিবর্ধনের সময় দ্বারা সাজানো

en: By &last access time
bn: &শেষ এক্সেস সময় দ্বারা সাজানো

en: In &ascending order
bn: &নিম্নতম থেকে সর্বোচ্চ দ্বারা সাজানো

en: In &descending order
bn: &সর্বোচ্চ থেকে নিম্নতম দ্বারা সাজানো

en: &Contents
bn: সূচীপত্র

en: Best &practice
bn: উপযুক্ত অনুশীলন

en: &Frequently asked questions
bn: ঘনঘন প্রশ্ন এর উত্তর

en: Cluster map &legend
bn: দাগ

en: &About
bn: আমাদের সম্পর্কে

en: &Debug
bn: কোড মেরামত

en: Open &log
bn: বিবরণী প্রদর্শন

en: Send bug &report
bn: ভুল মেরামত

en: Boot time script
bn: কম্পিউটার শুরুর স্ক্রিপ্ট

en: Drive
bn: জায়গা

en: Status
bn: অবস্থা

en: Fragmentation
bn: অংশ বিভাগ

en: Total space
bn: মোট

en: Free space
bn: মুক্ত

en: % free
bn: % শতকরা

en: Fragmented files on
bn: খণ্ড বিভক্ত ফাইল

en: Visit our Homepage
bn: ওয়েবসাইট যাত্ত

en: View report options
bn: বিবরণী সম্পাদন

en: Powered by Lua
bn: LUA ব্যবহৃত

en: Fragments
bn: খণ্ড

en: Size
bn: আকার

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: locked
bn: তালাবদ্ধ

en: move failed
bn: ব্যর্থ সরাতে

en: invalid
bn: অকার্যকর

en: Please confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Do you really want to hibernate when done?
bn: কম্পিউটার স্থগিত যখন সম্পন্ন

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
bn: %lu এত সেকেণড স্থগিত হইতে

en: Do you really want to log off when done?
bn: কম্পিউটার লগ ইন বন্ধ যখন সম্পন্ন

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
bn: %lu এত সেকেণড লগ ইন বন্ধ হইতে

en: Do you really want to reboot when done?
bn: কম্পিউটার পুনরায় আরম্ভ যখন সম্পন্ন

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
bn: %lu এত সেকেণড কম্পিউটার পুনরায় আরম্ভ হইতে

en: Do you really want to shutdown when done?
bn: কম্পিউটার বন্ধ যখন সম্পন্ন

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
bn: %lu এত সেকেণড কম্পিউটার বন্ধ হইতে

en: &Yes
bn: হ্যাঁ

en: &No
bn: না

en: folders
bn: ডিরেক্টরি

en: files
bn: ফাইল

en: fragmented
bn: বিচ্ছিন্ন

en: compressed
bn: সংকোচন করা

en: The job is running
bn: কাজ চলছে

en: Show
bn: প্রদর্শন

en: Hide
bn: লুকান

en: You can upgrade me ^-^
bn: আপগ্রেড করুন

en: Disk needs to be repaired
bn: ডিস্ক মেরামত করা প্রয়োজন

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
bn: বিশ্লেষণ
