ultradefrag - en to ar translation catalogue (85 entries)

en: About UltraDefrag
ar: موقع UltraDefrag

en: UltraDefrag website
ar: موقع UltraDefrag

en: &Action
ar: &إجراء

en: &Settings
ar: &إعدادات

en: &Help
ar: تعل&يمات

en: &Analyze
ar: &تحليل

en: &Defragment
ar: &تجزئة

en: &Quick optimization
ar: &تحسين سريع

en: &Full optimization
ar: &تحسين كامل

en: &Optimize MFT
ar: &تحسين MFT

en: &Stop
ar: &إيقاف

en: &Show report
ar: &عرض التقرير

en: Skip removable &media
ar: استبعاد &الوسائط القابلة للنقل

en: &Rescan drives
ar: &إعادة فحص الأقراص

en: Repair dri&ves
ar: إصلاح محركات الأقراص

en: E&xit
ar: خ&روج

en: &When done
ar: &عند الإنتهاء

en: &None
ar: &بدون

en: Stan&dby
ar: &استعداد

en: &Hibernate
ar: إ&سبات

en: &Logoff
ar: &خروج

en: &Reboot
ar: إ&عادة التشغيل

en: &Shutdown
ar: إ&غلاق الكمبيوتر

en: &Language
ar: &اللغة

en: &Options
ar: &خيارات

en: &Sorting
ar: ت&رتيب

en: &Boot time scan
ar: &فحص عند الإقلاع

en: &Enable
ar: ت&مكين

en: &Script
ar: &برنامج نصي

en: By &path
ar: ترتيب حسب ال&مسار

en: By &size
ar: ترتيب حسب ال&حجم

en: By &creation time
ar: ترتيب حسب وقت الإ&نشاء

en: By last &modification time
ar: ترتيب حسب وقت ال&تعديل

en: By &last access time
ar: ترتيب حسب وقت آخر &دخول

en: In &ascending order
ar: ترتيب ت&صاعدي

en: In &descending order
ar: ترتيب ت&نازلي

en: &Contents
ar: &محتويات

en: Best &practice
ar: &نصائح

en: &Frequently asked questions
ar: &أسئلة مطروحة غالبا

en: Cluster map &legend
ar: &شرح رموز الخريطة

en: &Upgrade
ar: &ترقيه

en: &About
ar: &حول

en: &Debug
ar: ت&صحيح

en: Open &log
ar: &فتح السجل

en: Send bug &report
ar: إ&رسال نقرير عن مشكلة

en: Boot time script
ar: البرنامج النصي عند الإقلاع

en: Drive
ar: القرص

en: Status
ar: الحالة

en: Fragmentation
ar: التجزئة

en: Total space
ar: المساحة الكلية

en: Free space
ar: المساحة الحرة

en: % free
ar: % الحرة

en: Fragmented files on
ar: الملفات المبعثرة على

en: Visit our Homepage
ar: زيارة الصفحة الرئيسية

en: View report options
ar: عرض خيارات التقرير

en: Powered by Lua
ar: مقدم من Lua

en: Fragments
ar: الأجزاء

en: Size
ar: الحجم

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Comment
ar: تعليق

en: locked
ar: تم تأمينه

en: move failed
ar: فشل النقل

en: invalid
ar: غير صالح

en: Please confirm
ar: الرجاء التأكيد

en: Do you really want to hibernate when done?
ar: هل حقا تريد وضع الاسبات عندما تنتهي ؟

note: : This expands to "60 seconds until hibernation" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until hibernation
ar: %lu ثانية حتى يتم الإسبات

en: Do you really want to log off when done?
ar: هل حقا تريد تسجيل الخروج عندما تنتهي ؟

note: : This expands to "60 seconds until logoff" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until logoff
ar: %lu ثانية حتى يتم تسجيل الخروج

en: Do you really want to reboot when done?
ar: هل حقا تريد إعادة التشغيل عندما تنتهي ؟

note: : This expands to "60 seconds until reboot" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until reboot
ar: %lu ثانية حتى يتم إعادة التشغيل

en: Do you really want to shutdown when done?
ar: هل حقا تريد الإغلاق عندما تنتهي ؟

note: : This expands to "60 seconds until shutdown" : Make sure that "%lu" is included in the translated string at the correct position
en: %lu seconds until shutdown
ar: %lu ثانية حتى إيقاف تشغيل الكمبيوتر

en: &Yes
ar: &نعم

en: &No
ar: &لا

en: folders
ar: مجلدات

en: files
ar: ملفات

en: fragmented
ar: تم تجزئتها

en: compressed
ar: مضغوط

en: The job is running
ar: مهمة ما قيد التشغيل

en: Show
ar: إظهار

en: Hide
ar: إخفاء

en: You can upgrade me ^-^
ar: يمكنك ترقيتي ^-^

en: Disk needs to be repaired
ar: القرص يحتاج إلى إصلاح

note: : Status of the running disk optimization, expands to : "10 % optimized, pass 5, 1024 moves total". : Make sure that "%5.2lf", "%d" and "%I64u" are included : in the translated string at the correct positions.
en: %5.2lf %% optimized, pass %d, %I64u moves total
ar: %5.2lf %% تحسين, المنتهى %d, %I64u إجمالى التحركات

note: : Status of the completed disk analysis.
en: Analyzed
ar: تم التحليل
